18/06/2023 | Yazar: Kaos GL

9. Trans Onur Haftası Komitesi, bugün (18 Haziran) Translarla Eşitlik Günü’nde Taksim’de gerçekleşecek Trans Onur Yürüyüşü için tavsiyeler yayınladı.

9. Trans Onur Yürüyüşü’ne katılacaklara tavsiyeler Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

9. Trans Onur Haftası Komitesi, bugün (18 Haziran) Translarla Eşitlik Günü’nde Taksim’de gerçekleşecek Trans Onur Yürüyüşü sırasında ve sonrasında yaşanabileceklerle için tavsiyeler yayınladı.

6 yıl sonra Taksim’de tekrar şanlatan travestiler olarak bugün bilmeniz gerekenler şöyle:

Yürüyüş sırasında herhangi bir sorunla karşılaştığınızda Trans Pride İstanbul’a sosyal medya hesaplarından (Twitter, Instagram) ve Kriz Masası numarasından ulaşabilirsiniz.

Alana getirdiğiniz herhangi bir şeye el koyarlarsa haklarınızı bildiğinizi söyleyin. Telefonunuza el koyma hakları yok. Varsa telefonunuzda şifre girmediğiniz sürece kapanmama özelliğini açın. El koymanın hukuki dayanağını sorun, hukuka aykırı bu eyleme devam ederlerse tutanacak tutacağınızı söyleyin.

Bu tutanakta sebepleriyle birlikte neye maruz bırakıldığınızı kronolojik saatle açıklayın. Saat, tarih, muhattabınızı ve bulunduğunuz mekanı bu tutanağa mutlaka ekleyin. O sırada yaşadıklarınıza tanık olan iki kişinin de varsa adını, soyadını ve imzasını tutanağa ekleyin. Varsa iletişim bilgilerini alın.

Gözaltına alınırsanız endişelenmeyin. Çevrenizdeki insanların duyabileceği şekilde isminizi bağırın. Gözaltına alınırken ters kelepçeye maruz bırakılırsanız bunun bir insanlık suçu olduğunu ve muayeneden önce sökülmesi gerektiğinin kanuni hakkınız olduğunu bilin.

Avukatlar mutlaka sizi görmeye gelecektir. 18 yaşın altındaysanız Beyoğlu Çocuk Büroya götürüleceksiniz. 18 yaşın altında olduğunuz fark edilmeden gözaltına alındıysanız polise bunu belirtin. Ayrıca gözaltında bir arkadaşınız, yakınınız ve avukatınıza haber verilmesini isteme hakkınız var.

Gözaltına alınırsanız önce sağlık muayenesine götürüleceksiniz. Vücudunuzda bir darp izi varsa bunu sağlık görevlisine gösterin ve rapora yazmasını isteyin. Muayene sırasında polisin yanınızda olma hakkı olmadığını unutmayın. Muayenenizi yapan doktor rızanız dışında size bir şey imzalatamaz.

Gözaltında doğruluğundan emin olmadığınız ve okumadığınız hiçbir şeyi imzalamayın. Avukatın olmadan ifade vermek zorunda değilsiniz. Avukatlar ifadenizde size eşlik edecek. Avukatlar gelene kadar hiçbir soruya cevap vermek zorunda olmadığınızı unutmayın. Avukatsız hiçbir şeye imza atmayın.  


Etiketler: insan hakları, yaşam, kent hakkı, onur yürüyüşü
İstihdam