11/09/2018 | Yazar:

Araştırmalara göre ABD’de yaşayan LGBT+’ların sosyo-ekonomik durumları heteroseksüellere kıyasla daha kötü durumda.

ABD’de LGBT+’lar heteroseksüellerden daha yoksul Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Araştırmalara göre ABD’de yaşayan LGBT+’ların sosyo-ekonomik durumları heteroseksüellere kıyasla daha kötü durumda.

Journal of Epidemiology and Community Health dergisinde yayınlanan; ABD'de 14000 heteroseksüel ve LGBT+ genç arasında yapılan araştırmayla; 1994 yılında yedi ila on ikinci sınıf arasında olan gençler, 2008-2009 yılına (24-34 yaşlarına) kadar takip edildi ve karşılaştırmalı araştırma sonuçları bu veriler ışığında hazırlandı.

PinkNews'in haberine göre araştırma, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği çeşitliliğinin yanında; yaş, ırk, etnik köken ve kır – kent farklılıklarını da içererek ilginç veriler ortaya koyuyor.

Örneğin, araştırmaya göre heteroseksüel akranlarına kıyasla LGBT+ler daha düşük oranlarda ev sahibi olabiliyorlar. Siyahi ve Hispanik lezbiyen/biseksüel kadınların ev sahibi olma oranları ise en altlarda yer alıyor.

Üniversite mezunu olma ve sonrasında para kazanma oranı da heteroseksüel kadınlara kıyasla lezbiyen/biseksüel kadınlarda daha az. Lezbiyen ve biseksüel kadınlar daha yüksek oranlarda fakirlik sınırında yaşıyorken, diğerlerine göre kendilerini daha düşük sosyo-ekonomik statüde hissediyorlar. Buna karşılık, gey ve biseksüel erkekler ise heteroseksüellere göre daha yüksek oranda üniversite mezunu olurken para kazanma oranları göz önüne alındığında heteroseksüellerin altında kalıyorlar.

Raporda ortaya çıkan bir başka veriye göre de “heteroseksüel akranlarının zorbalığı ve tacizlerine maruz kalma oranları yüksek” olduğu için gey ve biseksüel erkeklerin üniversiteyi bitirmesinin de “beklenmedik” görülüyor.


Etiketler: insan hakları
İstihdam