03/07/2008 | Yazar: Kaos GL

Absolut Vodka, eşcinsellere destek olmak için özel bir şişe tasarladı.

Absolut'tan gökkuşağı votka Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Absolut Vodka, eşcinsellere destek olmak için özel bir şişe tasarladı. Gökkuşağı renklerindeki şişeyi satın alanlar aynı zamanda InterPride adlı eşcinsel örgütüne bağışta bulunmuş olacak. 19 ülkede satılan özel şişeden Türkiye'de 5-10 bin adet ithal edilmesi bekleniyor. Sabah’tan Fatih Atalay ’ın haberi.

KAOS GL

Fatih Atalay

San Fransisko’lu sanatçı Gilbert Baker'ın 1978 yılında tasarladığı, eşcinsel topluluğunun sembolü olan gökkuşağında bulunan kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor renklerinden oluşan bayrağın bu sene yapılışının 30'uncu senesi kutlanıyor.Fransız Pernaud Ricard şirketine mart ayında 5.6 milyar dolara satılan İsveç'in en ünlü markalarından biri olan Absolut Vodka da eşcinseller yararına özel bir şişe tasarladı. Dünya çapında 126 ülkede faaliyet gösteren Absolut, yeni ürününü aralarında Türkiye, Fransa, Hollanda, Norveç, Belçika, Portekiz, Danimarka, İrlanda'nın da bulunduğu 19 ülkede satışa sundu.

Absolut'tan yapılan açıklamaya göre Colors adlı votkadan dünya çapında 311 bin şişe üretilecek ve bu sayı artırılmayacak. Dünyada mayıs ayında piyasaya çıkan, Türkiye'de ise son 1 haftadır raflarda kendine yer bulan Absolut Colors'ın ayrıca kokteyl kitabı da basıldı.

Her 2 ürünün satışlarından elde edilecek belli bir para InterPride (The International Association of Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender and Intersex Pride Coordinaters) adlı eşcinsel örgütüne bağışlanacak. Absolut ayrıca eşcinsellerin haklarını desteklemek için kendilerine gelen ilk 100 öneri için fikir başına 100 Euro bağışlamayı taahhüt ediyor. Bu kampanya ile toplanacak bağışlar eğitime ve eşcinsel topluluklarının yardımlaşmasına harcanağı belirtiliyor.

Maxxium Pazarlama'dan Absolut'un Ürün Müdürü Deniz Özlav, Absolut Colors'ı promosyon amaçlı piyasa sürdüklerini, "Bildiğimiz aromasız Absolut'un dış tarafının giydirilmiş hali aslında Absolut Colors. Colors'ı satın alacakların önemli bir kısmı kolleksiyonerlerden oluşmasını bekliyoruz. Türkiye'ye 5-10 bin Colors ithal edeceğiz. Ürünün vermek istediği belli başlı mesajlar var. Votkaları Migros, Carrefour gibi her perakende satış mağazasında bulabileceksiniz" diye konuştu.

Kaynak: Sabah, 3 Temmuz 2008

Etiketler: medya
Dijital