22/08/2016 | Yazar: Kaos GL

Ender Aldanmaz’ın ‘Pembe Cezaevleri’ ile ilgili bilgi edinme başvurusu üzerine Adalet Bakanlığı ‘Bakanlığımızca şu an yürütülen bir proje çalışması bulunmamaktadır’ açıklamasını yaptı.

Adalet Bakanlığı: "LGBTİ Hapishanesi için yürütülen bir proje yok" Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ender Aldanmaz’ın “Pembe Cezaevleri” ile ilgili bilgi edinme başvurusu üzerine Adalet Bakanlığı “Bakanlığımızca şu an yürütülen bir proje çalışması bulunmamaktadır” açıklamasını yaptı.

Milliyet Ege muhabiri Ender Aldanmaz, LGBTİ mahkumlar için yapılacak ceza infaz kurumu projesinin hangi aşamada olduğu hakkında bilgi talep etti.

Adalet Bakanlığı başvuruya “Konu ile ilgili olarak Bakanlığımızca şu an itibariyle yürütülen bir proje çalışması bulunmamakla birlikte, dezavantajlı guruplarla ilgili ceza infaz kurumu yapımı hususunda, araştırma ve geliştirme çalışmaları devam etmektedir” cevabını verdi.

Nasıl başlamıştı?

2013 yılında tartışılmaya başlanan LGBTİ hapishaneleri konusu üzerine Türkiye’deki LGBTİ örgütleri harekete geçmiş, özel hapishane uygulamasının ayrımcı olduğunu belirterek mevcut hapishanelerde iyileştirme yoluna gidilmesini istemişlerdi.

Kaos GL Derneği’nden Avukat Hayriye Kara “Bu tip uygulamalar mevcut ama ayrı bir LGBT cezaevi adı altında biraz toplama kampını andırıyor ve insanların fişlenmesi anlamına geliyor. Aynı şekilde sadece cezaevinde insanların değil, LGBT’leri ziyaret edenlerin de fişlenmesi anlamına geliyor” diyerek uygulamanın toplumda ayrımcılığı ve önyargıyı arttıracağını belirtmişti.

Egeden Son Söz gazetesi 5 Kasım 2014 tarihli “Türkiye’de bir ilk: İzmir’e pembe cezaevi!” haberinde; Adalet Bakanlığı’ndan bir yetkilinin gazetelerine yaptığı açıklamada, Bakanlığın İzmir'in Aliağa ilçesindeki kampüs cezaevi yakınlarına LGBTİ mahkumların kalabileceği özel bir cezaevi kurmayı planladığını iddia etmişti.

“Pembe Cezaevi” hapis LGBTİ’lerle ilgili etkinliklerle tekrar tekrar gündeme gelmiş, gerek milletvekillerince gerek bireysel yöneltilen bilgi edinme başvuruları muğlak bırakılmıştı.

26 Ağustos 2015: “Kesinleşmiş bir karar yok”

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın LGBTİ Hapishanesi ve LGBTİ’lerin durumuna ilişkin Adalet Bakanlığı’na yönelik bilgi edinme başvurusu sonucu Adalet Bakanlığı şöyle cevap vermişti:

“Bakanlığımızca cinsel yönelimi farklı bireylere yönelik yeni bir ceza infaz kurumu yapılıp yapılmayacağına yönelik çalışma ve değerlendirmeler, infazın temel ilkeleri çerçevesinde yeniden topluma kazandırılma ve etkin bir şekilde güvenliğin sağlanması gibi kriterler de dikkate alınmak suretiyle devam etmektedir. Bu konuda kesinleşmiş bir karar bulunmamaktadır.”

Ender Aldanmaz'ın 17 Ağustos 2016 tarihli bilgi edinme başvurusuna gelen cevaba göre, Adalet Bakanlığı'nın şu an için LGBTİ'lere özel hapishane projesi yürütmüyor. 


Etiketler: insan hakları
Nefret