06/07/2018 | Yazar: Kaos GL

Adana Valiliği, Onur Yürüyüşü’nü “kamu güvenliği” ve “toplumsal duyarlılıkları” gerekçe göstererek yasakladı.

Adana Valiliği, Onur Yürüyüşü’nü yasakladı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Adana Valiliği bu yıl ilk kez düzenlenmek istenen Onur Yürüyüşü’nü “kamu güvenliği” ve “toplumsal duyarlılıkları” gerekçe göstererek yasakladı.

Adana Valiliği, yarın (7 Temmuz) yapılması planlanan Onur Yürüyüşü’nü yasakladı. Adana LGBTİ+ Dayanışması’nın Adana’da ilk kez yapmayı planladığı yürüyüş valilik tarafından “kamu güvenliği” ve “toplumsal duyarlılıklar gerekçe gösterilerek yasaklandı.

Valilik yasak gerekçesinde şöyle dedi:

“Açık alanda yapılacak olan etkinliğin, halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımınsa farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edeceği, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlikenin ortaya çıkabileceği, ayrıca terör örgütlerinin karşıt görüşlü gruplara yönelik eylem arayışı içerisinde olduğu yönündeki istihbari bilgiler göz önünde bulunduğundan, yapılmak istenen etkinliğin, organizasyona katılacak grup ve şahıslara yönelik olarak bir takım toplumsal duyarlıklar olabileceğinden dolayı bahse konu etkinliğinin yapılmasının uygun olmayacağı.”

Basın toplantısı yapılacak

Adana LGBTİ + Dayanışması yasağın ardından yarın (7 Temmuz) saat 17.00’de İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi’nde basın toplantısı yapacak. Bu sene “Yasak” temasıyla yapılması ilk kez yapılması planlanan yürüyüşe Valilik yasağına ilişkin süreci aktaracak.

Yeni Akit hedef gösterdi

Öte yandan, Yeni Akit gazetesi bugün Adana Onur Yürüyüşü’nü “Mobil homolar provokasyon peşinde” başlıklı bir haberle hedef gösterdi. Daha önce İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü de hedef gösteren gazetenin “yasaklansın” çağrısının ardından Adana Valiliği’nden yasak kararı geldi.


Etiketler: insan hakları