03/07/2018 | Yazar: Kaos GL

Yürüyüş komitesinden Mehmet Bayram; Adana’daki hak ihlallerini ve yürüyüş çağrılarını KaosGL.org’a anlattı.

Adana’da Onur Yürüyüşü yapılacak Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Adana’da 7 Temmuz’da Onur Yürüyüşü yapılacak. Yürüyüş komitesinden Mehmet Bayram; Adana’daki hak ihlallerini ve yürüyüş çağrılarını KaosGL.org’a anlattı.

Adana LGBTİ+ Dayanışması, 7 Temmuz’da Onur Yürüyüşü çağrısı yaptı. Yürüyüş 17.00’de Abidin Dino Parkı’nda başlayıp Atatürk Parkı’nda bitecek.

Yürüyüşün teması “Yasak” olarak belirlendi. Adana Onur Yürüyüşü Komitesi’nden Mehmet Bayram, yürüyüşle ilgili KaosGL.org’a konuştu:

“Adana’da ilk defa yapılacak olan Onur Yürüyüşü 7 Temmuz 2018 saat 17:00’de başlayacak. Abidin Dino Parkı’ndan Atatürk Parkı’na yürüyeceğiz. Adana Onur Yürüyüşü temasını Yasak olarak belirledik. Adana’da yaşadığımız keyfi muameleler ve ayrımcılıklarla birlikte OHAL gerekçe gösterilerek yasaklanan onur yürüyüşüne ilişkin bizim de bir sözümüz var.”

Bayram, Adana LGBTİ+ Dayanışması’nın çalışmalarını ve son süreçte neler yaşadıklarını ise şöyle anlattı:

Eğitimde ayrımcılık

“Adana LGBTİ Dayanışması’nın özellikle Genç LGBTİ’ler oluşturuyor. Yaptığımız çalışmalarda ortaöğretim kurumlarındaki LGBTİ’lerin okul yönetimi ve akranları tarafından çeşitli fiziksel şiddete ve sözel zorbalığa maruz kaldığını gözlemledik. Yaptığımız araştırmalarda, 28 LGBTİ’nin 16’sının nakil işlemleri ile başka kurumlara yerleştirildiğini, 14’ünün ise disiplin suçuna sevk edildiğini gördük.”

Seks işçisi translara keyfi muamele

“Adana’da bulunan 5 trans seks işçisi sistematik bir şekilde takip edildiklerini, çalıştırılmadıklarını, adli ve medikal süreçlerde keyfi muamelelere maruz kaldıklarını belirtti. Adana’ya başka illerden medikal ve adli süreçler için gelen LGBTİ’lerle, Adana’da yaşayan LGBTİ’lerin sorunları da eklenince heteronormatif kamusal alanlarda LGBTİ’ler birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadır.

Hastane ile görüşme engellendi

“Yaklaşık 4 ay önce Çukurova Üniversitesi Erişkin Cinsiyet Araştırmaları Merkezi’yle yapmak istediğimiz görüşmeler hastane çalışanları ve yönetimi tarafından engellendi. Adana’ya çevre illerden trans geçiş süreci için gelen LGBTİ’lerle iletişim kurmaya çalışsak da, hastanede yaşanan ayrımcılık ve keyfi uygulamaların önüne geçemiyoruz. Yaklaşık bir buçuk ay önce trans geçiş sürecinde bir başvurucumuz yaşamını yitirdi. Medikal kamu kurumlarındaki ayrımcılık ve keyfi muameleler artıyor.”

Bayram, bütün bu hak ihlalleri dolayısıyla Adana’daki lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseksler olarak, “Adanalıyız ve onurluyuz! Alışın gitmiyoruz” dediklerini belirtti.

Yürüyüşün çağrı videosunu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.


Etiketler: insan hakları
İstihdam