07/06/2017 | Yazar: Kaos GL

Salil Shetty: Uluslararası hukukta tanınan ve ceza gerektiren suçlar hakkında inandırıcı deliller bulunmuyorsa Taner Kılıç derhal serbest bırakılmalı!

Af Örgütü Yöneticisi Taner Kılıç gözaltına alındı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Salil Shetty: Uluslararası hukukta tanınan ve ceza gerektiren suçlar hakkında inandırıcı deliller bulunmuyorsa Taner Kılıç derhal serbest bırakılmalı!

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç dün polis tarafından 22 avukatla birlikte Fethullah Gülen hareketiyle bağlantıları olduğu şüphesiyle gözaltına alındı.

Taner Kılıç, İzmir'de yürütülen “FETÖ” soruşturması kapsamında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında çıkarılan yakalama kararının ardından; evinde ve ofisinde yapılan aramanın ardından gözaltına alındı.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, Kılıç’ın gözaltına alınmasının ardından bir açıklama yaptı. Shetty, “Türkiye’de darbe girişimi sonrası uygulanan baskının bu kez de Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı’nı ağına alması, bu durumun ne kadar ileriye gittiğinin ve ne denli keyfi bir hale geldiğinin yeni bir kanıtı. Taner Kılıç, Türkiye yetkililerinin şu an çiğnemekte oldukları özgürlükleri savunmak konusunda uzun ve saygın bir geçmişe sahip” ifadelerini kullandı.

“İnandırıcı delil yoksa derhal serbest bırakılmalı!”

Açıklamasında Shetty, Taner Kılıç’ın, Türkiye’de insan hakları kuruluşlarında on yıllardır yapmış olduğu çalışmalarda insan haklarına yönelik daimi bağlılığını her zaman gösterdiğini vurguladı.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Shetty açıklamasında, uluslararası hukuk çerçevesinde tanınan ve ceza gerektiren suçlar hakkında inandırıcı deliller sunmadıkları takdirde Taner Kılıç ile diğer 22 avukatı derhal serbest bırakmaları için çağrıda bulundu.


Etiketler: insan hakları
Nefret