12/06/2017 | Yazar: Kaos GL

Salil Shetty: ‘Kılıç derhal serbest bırakılmalıdır ve hakkındaki suçlar düşürülmelidir.’

Af Örgütü Yöneticisi Taner Kılıç tutuklandı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Salil Shetty: “Kılıç derhal serbest bırakılmalıdır ve hakkındaki suçlar düşürülmelidir.”

İzmir’de 6 Haziran Salı günü Fethullah Gülen hareketi ile bağlantılı olduğu şüphesiyle gözaltına alınan Taner Kılıç, Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı, insan hakları savunucusu, Avukat Taner Kılıç 10 Haziran’da tutuklandı.

Shetty: “Taner’in tutuklanması insan haklarına hiçbir şekilde itibar edilmediğini gösteriyor.”

Taner Kılıç’ın tutukluluğuna Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty tepki gösterdi. Taner Kılıç’ın ilkeli ve tutkulu bir insan hakları savunucusu olduğunu ifade eden Shetty, Kılıç aleyhinde yöneltilmiş olan suçların tamamen asılsız olduğunu belirtti. Shetty, Kılıç’a yöneltilen suçlamaların Türkiye hükümetinin kendisine düşman ve muhalif olarak algıladığı kişilerin peşinde sürdürdüğü çılgınca kovalamacanın keyfiliğini ortaya koyduğuna dikkat çekti. Salil Shetty, “Kılıç derhal serbest bırakılmalıdır ve hakkındaki suçlar düşürülmelidir” dedi.

Shetty açıklamasının devamında, Taner Kılıç hakkında tek iddianın, yetkililerin “Fethullahçı Terör Örgütü” üyeleri tarafından kullanıldığını öne sürdüğü, güvenlikli bir cep telefonu mesajlaşma uygulaması olan Bylock’un Ağustos 2014’te telefonunda bulunduğuna buna rağmen bu iddiayı destekleyen herhangi bir kanıt sunulamadığına da dikkat çekti. Shetty açıklamasına şöyle devam etti: “Taner Kılıç bugüne kadar Bylock’u telefonuna indirmiş olduğunu veya kullandığını reddediyor. Hatta son dönemde gerçekleşen gözaltılar ve yargılamalarla bağlantılı olarak, kamuoyuna geniş çapta yansıyana kadar uygulamanın adını dahi duymadığını belirtiyor.”

Ne olmuştu?

Taner Kılıç, İzmir'de yürütülen “FETÖ” soruşturması kapsamında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında çıkarılan yakalama kararının ardından; 6 Haziran günü evinde ve ofisinde yapılan aramanın ardından gözaltına alındı. Taner Kılıç’ın serbest bırakılması için 8 Haziran Perşembe günü, Kaos GL Derneği’nin de içinde bulunduğu on dört hak örgütü ortak bir açıklamayı basınla paylaştı ve Avukat Taner Kılıç’ın maruz kaldığı hukuk dışı ve keyfi işlemin sona ermesi ve derhal serbest bırakılması talep edildi. Ancak Taner Kılıç, 10 Haziran Cumartesi günü “Fethullah Gülen Terör Örgütü” üyeliği suçlamasıyla tutuklandı.

İlgili yazılar:

Hak örgütlerinden ortak açıklama: Avukat Taner Kılıç serbest bırakılsın!

Af Örgütü Yöneticisi Taner Kılıç gözaltına alındı


Etiketler: insan hakları
Nefret