08/09/2016 | Yazar: Rosida Koyuncu

Ahmet Yıldız davasında sanık sandalyesi yine boştu. Dava Ocak 2017’ye ertelendi. Mahkeme başkanı, davayı takip eden LGBTİ aktivistlerini duruşma salonundan çıkardı.

Ahmet Yıldız davasında sanık sandalyesi ne zaman dolacak? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ahmet Yıldız davasında sanık sandalyesi yine boştu. Dava Ocak 2017'ye ertelendi. Mahkeme başkanı, davayı takip eden LGBTİ aktivistlerini duruşma salonundan çıkardı.

Ahmet Yıldız’ın eşcinsel olduğu için babası tarafından 2008 yılında öldürülmesinin ardından açılan davanın 23. duruşması bugün Kartal Anadolu Adliyesi 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Sekiz senedir bulunamayan katil baba Yahya Yıldız duruşmaya yine gelmedi. Davayı, avukatı Fırat Söyle ve LGBTİ aktivistleri katıldı.

Katil Yahya Yıldız hakkında İnterpol tarafından arama çıkarıldığını hatırlatan avukat Fırat Söyle, bu sürecin ne aşamada olduğuna ilişkin bilgi alınması talebiyle gerekli soruşturmanın yapılmasını istedi.

“Eşcinsellere adalet ne zaman gelecek?”

Salonda buluna LGBTİ aktivistleri Ahmet Yıldız'ı öldüren sanığın hâlâ bulunamamasına tepki gösterdi. Söz alan bir aktivist, “Sayın Başkan merak ediyoruz bu sanık sandalyesi ne zaman dolacak? Biz eşcinsellere ne zaman adalet gelecek? Bu davada adalete inancımızı yitiriyoruz” dedi. Mahkeme başkanı, “Ben dosyayı bitirmek istiyorum. BİMER'e yaptığımız başvurular bize geri geliyor” yanıtını verdi. Başkan, özel güvenlikçileri duruşma salonuna çağırarak, adalet talep eden LGBTİ aktivistlerini dışarı çıkardı.

Dava 31 Ocak 2017 yılına ertelendi.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
nefret