25/10/2018 | Yazar: Kaos GL

​Pozitif-iz’den Tekin Tutar ve SPoD’tan Av. Hatice Demir, hastaneyi ziyaret etti

Aktivistler “HIV virüslü hastalar tedavi edilmez” yazan hastaneyi ziyaret etti, ifade değişti Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Pozitif-iz’den Tekin Tutar ve SPoD’tan Av. Hatice Demir, websitesinde “Hastanemizde HIV virüslü taşıyan hastalar tedavi edilmemektedir” yazan hastaneyi ziyaret etti ve bu ifadenin değiştirilmesini sağladı.

Estetik cerrahi merkezi İstanbul Aesthetic Center’ın websitesinde “Hastanemizde HIV virüslü taşıyan hastalar tedavi edilmemektedir” ifadesi yer alıyordu. Bu ifadeyi fark eden Pozitif-iz Derneği kurucu üyelerinden Tekin Tutar ve SPoD (Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği) avukatı Hatice Demir hastane ile görüştü ve ifadenin değiştirilmesini sağladı.

Tutar ve Demir görüşmede, HIV'in tedavi ile baskılanabilir kronik bir sağlık durumu olduğunu vurguladı. Geçen yıl Amerika Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin Belirlenemeyen = Bulaşmayan sloganı ile tedavi altındaki HIV pozitif bireylerin cinsel yolla bulaştırıcılığının kalmadığını bilimsel verilerle açıkladığını hatırlattı.

Tutar ve Demir, her bireyin bulaşıcı bir hastalığı varsayılarak 'Evrensel Enfeksiyon Kuralları'na uyulduğu takdirde sağlık personelinin korunabileceğini ve riskli durumlar karşısında temas sonrası profilaksi uygulanabileceğini aktardı ve sitelerinde yer alan bu ifadenin kaldırılmasını talep etti.

Tutar ve Demir ayrımcılığı aktardı

Pozitif-iz Derneği’nin sosyal medya hesabında aktardığına göre kurum yetkilisi hastanelerinde bir enfeksiyon hekiminin olmaması gerekçesiyle HIV pozitif hastaları kabul edemediklerini belirtti. Bunun üzerine Tutar ve Demir, diğer enfeksiyon hastalıklarından ayrıştırılarak özellikle HIV pozitif kişilerin tedavi edilmediği ifadesinin bir ayrımcılık olduğunu belirtti.

Görüşme sonucunda ifade değişti ve şöyle oldu:

“Hastanemizde; direkt kan yoluyla bulaşıcılığı olan hastalarımıza uzmanlık alanımız olmadığından hizmet verememekteyiz.”

Hastaneye eğitim verilecek

Pozitif-iz görüşme sonucuna dair ise şunları paylaştı:

“Yaptığımız görüşmede çalışanlarına HIV konusunda bir eğitim vermeye dair bir söz aldık. Umuyoruz ki yakın zamanda bu eğitimi gerçekleştirir ve değiştirilen ifadenin de web sitesinden tamamen kaldırılmasını sağlayabiliriz.”


Etiketler: insan hakları, sağlık