03/09/2021 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL’nin yeni raporu dünden bugüne medyada LGBTİ+’ların nasıl temsil edildiğini inceliyor: Alay etme, karalama, şok, tehdit…

Alay etmekten karalamaya medyada LGBTİ+ temsili Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Derneği, dünden bugüne LGBTİ+’ların medyada nasıl temsil edildiğini incelediği “Medyada LGBTİ+’lar” izleme raporunu yayınladı.

Derneğin Medya ve İletişim Program Koordinatörü Yıldız Tar’ın kaleme aldığı raporda 80’lerden bugüne Kaos GL arşivindeki haberler inceleniyor. Tar, raporun sunuşunda şöyle diyor:

“Kendi hikâyeni anlatmak hayatına sahip çıkmanın ön koşuluna dönüştüğünde, LGBTİ+’lara, öznesi saklanmış cümlelerdeki gizli özneler olmaktan çıkmak için o cümlelerin nesnesine de, tümlecine de, yüklemine de göz dikmek düşüyor. Özneleşmenin yolu ise, o cümleleri ters yüz edip kendi cümlelerini kurmak ve basının da o cümleleri kuracağı güne kadar, izlemekle kalmayıp dönüştürmek için eylemekten geçiyor.

“Hazırladığımız bu raporla; 90'lardan bugüne arşivimizde yer alan gazete kupürleri ve medya izleme çalışmamızda artık çeyrek asra yaklaşan deneyimimizle; bugünün medyasındaki hak ihlallerini anlamak ve geçmişten bugüne süregelen örüntüleri deşifre ederek değiştirme iradesine bir tuğla daha koymak niyetindeyiz.

"Vardık, varız, varolacağız" derken, gazete sayfalarında nasıl var olduğumuz sorusuna yanıt olan raporumuzun, LGBTİ+'ların eşitlik ve özgürlük mücadelesine katkı sağlaması umuduyla...”

Raporda 80’lerden bugüne kadar seçilen haberler ayrıntılı şekilde inceleniyor, LGBTİ+’ların haberlerde hangi çerçeveler ve örüntülerle yer aldığı aktarılıyor.

Raporda ayrıca nefret söyleminin seneler içindeki seyri ve medya ile siyaset ilişkisi de yer alıyor.

Rapora ulaşmak için tıklayın.


Etiketler: medya, tarihimizden
İstihdam