17/11/2017 | Yazar: Kaos GL

Almanya Devlet Bakanı Michael Roth, Almanya Büyükelçiliği’ne gökkuşağı bayrağı asıldığını duyurdu.

Almanya Büyükelçiliği binasına gökkuşağı bayrağı asıldı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Almanya Devlet Bakanı Michael Roth, LGBTİ Film Günleri’nin yasaklanmasının ardından Almanya Büyükelçiliği’ne gökkuşağı bayrağı asıldığını duyurdu.

Almanya'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth, Ankara'daki Alman LGBTİ Film Günleri’nin yasaklanmasını eleştirdi.

Roth, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Sanatın özgürlüğü ve azınlık hakları dokunulmazdır" ifadesini kullandı. Alman Büyükelçiliği çalışanlarının da karara gökkuşağı bayrağı açarak tepki gösterdiğini belirtti.

Ne olmuştu?

Ankara Valiliği Almanya Büyükelçiliği, KuirFest ve Büyülü Fener Sinemaları işbirliğiyle 16-17 Kasım 2017 tarihlerinde Ankara’da düzenlenmesi planlanan Alman LGBTİ Film Günleri’ni yasakladı.

Valilik yasak gerekçesinde, “birtakım toplumsal duyarlılıklar nedeniyle bazı kesimler tarafından tepki gösterilebileceği ve provokasyonlara neden olabileceği” ifadelerini kullandı.

Pembe Hayat Kuirfest ise yasağa ilişkin yaptığı açıklamada valiliğin görevinin yasaklamak değil güvenliği sağlamak olduğunu vurguladı.

İlgili haber

Kuirfest: Valiliğin görevi yasaklamak değil güvenliği sağlamak

 


Etiketler: yaşam, siyaset
Nefret