04/01/2019 | Yazar: Kaos GL

Almanya’da yeni yılla birlikte yürürlüğe giren kanun ile resmi belgelerdeki cinsiyet kutucuklarında interseksler için ‘çeşitli (divers)’ seçeneği bulunacak.

Almanya’da interseksler için yeni bir seçenek: ‘Çeşitli’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Almanya'da yeni yılla birlikte yürürlüğe giren kanun ile resmi belgelerdeki cinsiyet kutucuklarında interseksler için ‘çeşitli (divers)’ seçeneği bulunacak.

Ekim ayında, Almanya Anayasa Mahkemesi resmi kayıtlardaki cinsiyet kutucuklarının yalnızca kadın ve erkek seçeneklerini içerdiği, bunun da interseks kişilerin hak ihlali olduğunu fark etmesiyle birlikte yapılan düzenleme yürürlüğe girdi. Ülkede yeni yılla birlikte interseksler için resmi belgelerde ‘çeşitli (divers)’ seçeneği bulunacak.

Uygulamayla birlikte interseksler artık resmi belgelerde kadın ya da erkek seçeneklerinden birini seçmek ya da seçeneği boş bırakmak zorunda kalmayacak. Bununla birlikte bu uygulama yalnızca interseks statüsü tıbbi olarak kanıtlanmış kişilerin ‘çeşitli’ seçeneği işaretlemesine izin veriyor.

Uygulamanın kapsayıcılığı tartışılıyor

Uygulamayı Verfassungsblog sitesine değerlendiren Londra Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim görevlisi Gritje Baars, yasal değişikliğin yalnızca interseks statüsü tıbbi olarak kanıtlanmış kişileri kapsıyor olmasını, Anayasa Mahkemesi’nin kast ettiğinin aksine, cinsiyet kimliklerinin yalnızca genital bölgeleri ve kromozomları kapsadığı anlamına geldiğini belirtiyor.

Baars değerlendirmesinde, transgender, non-binary, akışkan cinsiyetli, cinsiyetsiz, queer vb. birçok kişiyi ‘çeşitli’ kategorisine sokmayarak da Eşitlik İlkesi’nin ihlal ettiğini vurguluyor.

“LGBTİ’nin İ’si: İnterseksler Vardır”a göz attınız mı?

Kaos GL Derneği'nin Haziran ayında yayımladığı “LGBTİ’nin İ’si: İnterseksler Vardır”  broşürünü okudunuz mu?

Broşür, “LGBTİ’’nin İ’si: İnterseksler vardır!”, “İnterseks nedir?”, “Sadece interseks olduğunuzda anlayabileceğiniz 8 şey”, “Arkadaşlarımızın bilmelerini beklediğimiz şeyler”, “Doktorların bilmelerini beklediğimiz şeyler”, “Ailelerin bilmelerini beklediğimiz şeyler”, “18 Yaş üstüne düzenleme var peki ya altındakiler”, “İntersekslerin mücadelesine nasıl destek olabilirsiniz?”, “Üçüncü Uluslararası İnterseks Forumu Bildirgesi”, “İnterseks durumlarla ilgili genetik ve tıbbi terimler” ve “LGBTİ’nin İ’si: İnterseks okuma listesi”  olmak üzere on bir bölümden oluşuyor.

“LGBTİ’nin İ’si: İnterseksler Vardır”’ın dijital versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: insan hakları
Telegram