25/01/2023 | Yazar: Kaos GL

Meclis Anayasa Komisyonu’nunda “ailenin yeniden tanımlanması” ayrımcı teklifinin uzman değerlendirmesi için LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılığıyla tanınan Ürolog Zeki Bayraktar dinlendi.

Anayasa Komisyonu’nda Ürolog Zeki Bayraktar’dan inciler: “Bunu psikiyatristler bilmezler” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Adalet Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin Meclis Başkanlığı’na 9 Aralık 2022’de getirdiği “başörtüsüne anayasal güvence getirilen ve ailenin yeniden tanımlandığı” anayasa değişikliği teklifinin konuşulduğu Meclis Anayasa Komisyonu’nda dün cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği başlığı konuşuldu.

“Bu sapkın akımın…”

Komisyonda tartışma Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili Feti Yıldız’ın “LBGT”nin -adını bile söyleyemiyoruz- bu sapkın akımın lobilerini her türlü maddi olarak desteklemekte ve büyük bir algı oluşturmaktadır” sözleriyle açıldı.

Konuya dair uzman değerlendirmesi için Komisyon’a LGBTİ+’lara yönelik bilim dışı ve ayrımcı sözleriyle tanınan Ürolog Prof. Dr. Zeki Bayraktar getirildi.

Bayraktar’ın temelsiz iddialarına göre ayrımcılık değil var oluş ömrü kısaltıyor

Bayraktar bilimsel bir geçerliliği olmayan iddialarında eşcinsel ve trans varoluşu “erken çocukluk döneminde hatalı ebeveyn davranışları”na bağladı: “Akılcı yöntemlerle, panik yapmadan doğru bir şekilde yönetemezsek ne yazık ki önümüzdeki yıllarda eşcinsel ve transeksüel vakalarda bir patlamayla karşı karşıya kalabiliriz” dedi.

Bayraktar, Anayasa’da ailenin ayrımcı saiklerle tanımlanmasını içeren teklifi, “LGBTİ+’ların ortalama ömrünün on altı ila yirmi altı daha kısa olduğu” iddiasına dayandırarak “devletin vatandaşın ruh ve beden sağlığını korumakla yükümlü” olmasıyla gerekçelendirdi. Bayraktar iddiaları için “Bunu psikiyatristler bilmezler” dedi.

Bayraktar’ın bilim dışı iddiaları bunlarla da bitmedi; toplumdaki ayrımcılığın, heteronormatif ve ikili cinsiyetli toplum düzeninin LGBTİ+’larda yarattığı psikolojik baskıyı “eşcinsel ve transseksüel” olmakla ilişkilendirdi. Toplumda herkes için geçerli olan cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları LGBTİ+ olmaya bağladı.

CHP Milletvekili Emir: Ruh sağlığını korumak, cinsel kimlik bunlar üroloğun alanı mı? Bu yüce Meclis bunlara mahkûm mu?

Bayraktar’ın ayrımcı ve bilim dışı iddialarına Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Milletvekili Murat Emir karşı çıktı. Emir, Ürolog Bayraktar’ın konunun uzmanı sıfatyla dinlenmesini doğru bulmadığını şu cümlelerle açıkladı:

“Hiç olmazsa bakın “sapkınlık”, “sapıklık” falan deniyor, Türk Psikiyatri Derneği’nin bir temsilcisini çağırın demiştim. Bilim insanı gelsin, Türk Tabipler Birliğinden de gelsin ve bu konuda bizi aydınlatsınlar. Ben burada bir cehalet görüyorum. Soruyorum, bakın kullandığınız kelimeleri söylüyorum, ergenlik karmaşası, cinsel kimlik arayışı, normatif davranış, psikolojik sorunlar, intihar, depresyon bunlar üroloğun işi değil arkadaşlar, bunlar psikiyatristlerin işi, psikologların işi, ergen psikiyatrisiyle uğraşanların işi; getirin bir tane uzman onlar anlatsın bunları. Ya, bu yüce Meclis bunlara mahkûm mu?

Murat Emir’in sorusunu üzerine Bayraktar Psikiyatristlerin hiç interseks görmediğini ileri sürdü. 


Etiketler: insan hakları, nefret suçları, siyaset, anayasa
nefret