26/05/2022 | Yazar: Aslı Alpar

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı politikalarına rağmen ülkenin küçük kasabalarında dahi Onur Yürüyüşleri gerçekleşiyor.

Andrzej Duda’nın ayrımcı politikaları çöpe: Polonya kasabalarından Onur Yürüyüşleri Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf: Polonya, Milicz Kasabası, Pride, 2022, Notes from Poland

Polonya’nın batısında, 11 bin nüfuslu Milicz kasabasında 22 Mayıs Pazar günü ilk defa Onur Yürüyüşü gerçekleşti.

Onur Yürüyüşü’nde konuşan milletvekili Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, “Tarih burada yaşanıyor, bugünü hatırlayın. Varşova, Krakov ve Wrocław'da yıllardır onur yürüyüşleri yapılıyor. Ama burada, Milicz'de eşitlik, sevgi ve kabul için gerçek bir değişim var” dedi.

Milicz kasabası yalnız değil. Aynı ay Almanya sınırındaki 20 bin nüfuslu Gryfino kasabası ilk LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne ev sahipliği yaptı. 4 Haziran’da Polonya'nın muhafazakar güneydoğusundaki 37 bin nüfuslu Sanok kasabası da Onur Yürüyüşü’ne hazırlanıyor.

Bu gelişmelerin en önemli tarafı, Polonya’da iktidardaki sağcı Hak ve Adalet Partisi'nin (PiS) desteğiyle cumhurbaşkanı seçilen Andrzej Duda’nın ardından ülkedeki kentlerin üçte birinin “LGBT ideolojisinden arınmış bölge” ilan etmesine rağmen yaşanması.

2021’de ülkede 6 eyalet (Malopolskie, Nowa Deba, Kraśnik, Lubelskie, Swietokrzyskie ve Podkarpackie) referanduma giderek “LGBT ideolojisinden arınmış bölge” kararlarını iptal etti.

 


Etiketler: insan hakları, dünyadan
İstihdam