10/10/2017 | Yazar: Kaos GL

10 Ekim Gar katliamı davasını yürüten mahkeme birçok bilgi ve belgeye ulaşamadı ve aranan sanıkları bulamadı.

Ankara katliamının üzerinden iki yıl geçti Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ankara katliamının ikinci yılı: “10 Ekim Gar katliamı davasını yürüten mahkeme birçok bilgi ve belgeye ulaşamadı ve aranan sanıkları bulamadı. Katliamda ölenlerin avukatlarının ve tanıkların ifadeleri görmezden gelindi.”

Ankara katliamının üzerinden iki yıl geçti. 10 Ekim 2015’te Ankara Garı önünde barış mitingine bombalı saldırı sonucu 102 kişi hayatını kaybetti. Saldırının ardından polis yaralılara yardım etmek isteyenlere biber gazı sıktı. Yaralıların hastaneye götürülmesi gecikti, 500’den fazla kişi yaralandı.

Katliamın ikinci yılında birçok şehirde anmalar yapılıyor. Anma için Ankara Tren Garı önünde toplanmak isteyen ailelere polis biber gazı ile saldırdı. Gözaltına alınanlar oldu.

“Katliamda sorumluluğu olan kolluk görevlileri tespit edildi mi?”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, katliamın ikinci yılında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Soylu’ya şu soruları yöneltti:

“10 Ekim 2015 tarihinde miting alanında kolluk görevlileri neden bombalı saldırganları aramamış ve alana girmelerine olanak sağlamıştır?

“Katliamda sorumluluğu bulunan kolluk görevlileri tespit edilmiş midir? Haklarında soruşturma başlatılmış mıdır?

“Hakkında, ‘saldırı gerçekleştirebilir’ şüphesiyle katliamdan 3 gün önce 81 ilin güvenlik birimlerine istihbarat notu gönderildiği halde saldırgan Ankara’nın en korunaklı bölgelerinde nasıl rahatlıkla dolaşma imkânı bulmuştur?

“Hakkında güvenlik birimlerine istihbarat bilgisi verilen kişi yakalanma ihtimali varken neden yakalanmamıştır?

“Miting günü görevli personele “canlı bomba eylemlerine karşı kendilerini korumaları” yönünde talimat verildiği iddiaları doğru mudur? Şayet bu iddialar doğru ise neden gerekli önlemler alınmamıştır?

“Katliam ile ilgili ortaya çıkan bulgular karşısında bu katliam Devletin bilgisi dahilinde mi gerçekleşmiştir?”

“Anmaya dahi tahammül edemiyorlar”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok da katliama ilişkin açıklama yaptı. Ankara Valiliği’nin 10 Ekim anmalarının öncesinde Ankara’da gösteri, anma ve etkinlik yasağı kararı almasını eleştiren Altıok, “102 canın katillerinden hesap soramayanlar onların anılmasına dahi tahammül edemiyor” dedi.

Açıklamadan satır başları şöyle:

“Meclis’e, Başbakanlığa, Genelkurmay Başkanlığı’na 5 dakika uzakta bulunan bir alanda binlerce insanın toplanacağını günler öncesinden bilen valilik ve emniyet, güvenlik önlemi almadı ve hâlâ hesap sorulmadı.

“Irak’ta, Suriye’de dinci, mezhepçi ve ırkçı çatışmanın fitilini ateşleyip, bu katliamlara tır’lar dolusu yardım edenlerden, “400 vekili verin bu iş huzur içinde çözülsün” diyenlerden hesap sorulamadı.

“Katliamı yapan iki IŞİD mensubunun polisin kontrol noktalarını da geçerek Ankara’nın göbeğine kadar gelişlerine seyirci kalanlar ve müdahale etmeyenlerden hesap sorulamadı.

“10 Ekim Gar katliamı davasını yürüten mahkeme birçok bilgi ve belgeye ulaşamadı ve aranan sanıkları bulamadı. Katliamda ölenlerin avukatlarının ve tanıkların ifadeleri görmezden gelindi. Katliamın üzerini örtenlerden hesap sorulamadı.”


Etiketler: insan hakları
Nefret