29/06/2021 | Yazar: Kaos GL

Kuğulu Park’ta okunan basın açıklamasının ardından polis Ankara Onur Yürüyüşü’nde 10 kişiyi gözaltına aldı.

Ankara Onur Yürüyüşü: “Ankara’daki lubunyalar olarak burada varlığımızı kutluyoruz” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Bugün saat 15:00’e Seğmenler Parkı’na çağrıda bulunan Ankara Onur Yürüyüşü Komitesi, basın açıklamasını Kuğulu Park’ta okudu. Komite, 1 Temmuz'da gerçekleşecek İstanbul Sözleşmesi eylemine de çağrıda bulundu. 

“Senelerdir Ankara’da yasaklarla susturmaya çalıştığınız sesimizi duyurmak için bir aradayız”

Basın açıklamasının tam metni şöyle:

“Bizler faşist, eril ve fobik devlet düzeninin devamlı olarak tahakküm kurmaya çalıştığı; psikolojik, fiziksel ve cinsel şiddet uyguladığı; evlerimizi mühürlemek, hedef göstermek gibi pratiklerle baskılamaya çalıştığı LGBTİ+‘larız. Bugün burada, senelerdir Ankara’da yasaklarla susturmaya çalıştığınız sesimizi duyurmak, bir kez daha vardık, varız, var olacağız demek için bir aradayız.

ankara-onur-yuruyusu-ankara-daki-lubunyalar-olarak-burada-varligimizi-kutluyoruz-1

Var oluşumuzu hiçe sayan, bizleri hedef göstererek yaşadığımız şiddeti legalize eden devlet, baskıcı politikalarını her geçen gün arttırarak sürdürüyor. Polis, devlet eliyle üzerimize silah doğrulturken hukuksuz ve insan haklarına aykırı şekillerde yapılan gözaltılarda işkenceye ve tecavüz tehditine maruz bırakılıyoruz. “ahlaksız, sapkın” gibi ifadelerle, gökkuşağını suç unsuru sayacak boyutta yasaklamalarla bizi kriminalize eden iktidara ve tüm siyasielere sesleniyoruz. Baskı ve şiddet ahlaksa biz ahlaksızız diyoruz. Gökkuşağı bayrağı taşıdığı için Boğaziçi'nde gözaltına alınan 12 arkadaşımızın, 27 Haziran' da gerçekleşen İstanbul Onur Yürüyüşü'nde gözaltına alınan 40'tan fazla arkadaşımızın ve fobiye karşı ses çıkarttığı için gözaltına alınan sayısız arkadaşımızın yanındayız. Dün Küçük Bayram Sokak’ta Ankara’daki lubunyalar olarak Eryaman-Esat olaylarından hakim olduğumuz şekilde kapıları mühürlenerek evlerinden edilmeye çalışılan trans kadın arkadaşlarımıza uygulanan şiddet kabul edilemez. Cis-hetero patriyarkadan beslenen ırkçılığı, cinsiyetçiliği, türcülüğü, sağlamcılığı, LGBTİ+fobiyi ve ayrımcılığın hiçbir türlüsünü kabul etmiyoruz.

Ayrımcılığın her türlüsüne karşıyız. İktidar ve kurumlarının tüm hedef göstermelerine ve saldırılarına karşı güvenli alanlarımızı koruyoruz ve büyütüyoruz. Bugün Ankara’daki lubunyalar olarak burada varlığımızı kutluyor ve her türlü faşist uygulamaya ses çıkartıyoruz. Ne yalnız ne de yanlışız. Ayrımcılığa karşı dimdik duran herkesi 1 Temmuz’da İstanbul Sözleşmesi bizim demek üzere Sakarya Caddesi’ne bekliyoruz.”

ankara-onur-yuruyusu-ankara-daki-lubunyalar-olarak-burada-varligimizi-kutluyoruz-2

Kuğulu Park’taki açıklamanın ardından Tunalı Hilmi Caddesi’ne inen LGBTİ+’lara polis saldırdı. Polis saldırısında 20 kişi gözaltına alındı. 


Etiketler: insan hakları
İstihdam