28/02/2022 | Yazar: Kaos GL

Asya Leman’ın Ankara Queer Sanat Programı Konuk Evi’nde ürettiği eserlerinden oluşan “Aile Cüzdanı - Livre de Famille” sergisi 1 Mart Salı günü Ka'da açılıyor.

Ankara Queer Sanat’ın ikinci sergisi açılıyor: “Aile Cüzdanı - Livre de Famille” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Asya Leman’ın Ankara Queer Sanat Programı Konuk Evi’nde ürettiği eserlerinden oluşan “Aile Cüzdanı - Livre de Famille” sergisi 1 – 8 Mart tarihlerinde Ka'da ziyaretçileriyle buluşacak.

Serginin tanıtım metni şöyle:

“Ütopik veya hayal ürünü bir resmiyet enstrümanı olarak bürokrasi: Kes, biç, sök, dik, işle, nakşet, yapıştır, birleştir, yerini değiştir, dağıt, çoğalt, damga vur…

“Sanatçının performans videosuna eşlik eden, ‘Araç Gereçler’ başlıklı üç el işlemesi kanaviçe nakış, ‘Suretler’ başlıklı fotoğraf kolajı ve ‘Asal Belge’ başlıklı cut-up şiirden oluşan Aile Cüzdanı yerleştirmesi kadını, bir erk’ten bir diğerine nakletmeyi resmileştiren bürokratik işlemleri ve kültürel işaretleri ters yüz etme çabasıdır.
Hem evlilik kurumunun hem de bürokrasinin bireyi tasnif etme biçimini düzensiz sesler eşliğinde kesip-yapıştırarak, nakış işleyerek sonun sabitliğini, değişmezliğini bir oyuna çevirip resmî belgenin taşıdığı anlamı bozmaya çalışır.
“Aile Cüzdanı 1-4 Mart tarihlerinde 14:00-20:00 arasında; 5, 7 ve 8 Mart tarihlerinde ise Ka'nın normal çalışma düzeni olan 10:00-20:00 arasında görülebilir.
Ka Pazar günleri kapalı.”

 


Etiketler: kültür sanat
İstihdam