09/03/2015 | Yazar: Atlas Sibel Arslan

Ankara Anarşist İnsiyatifinden Evin Sevgi Baran, 8 Mart’ta vicdanî reddini açıkladı.

Ankara sokaklarında kadınlardan vicdanî ret açıklaması Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
8 Mart Dünya Kadınlar Günün’nde Ankara alanları kadınların renkleri ve sesleriyle büyüdü. Ankara Anarşist İnsiyatifi Kadınları bu yıl da “reddet, diren, hayır de, askere gitme” sloganlarıyla kadınların militarizme öfkesinin sesi oldu. Ankara Anarşist İnsiyatifinden Evin Sevgi Baran, vicdanî reddini açıkladı.
 
Bu sesler Mezopotamya’dan gelmektedir
 
Baran’ın ret metni şöyle: “Bu sesler Mezopotamya’dan gelmektedir: Öldürmenin rüzgârının bıraktığı, ölümün gölgesiyle sessizleşen bir coğrafya düşünün, kadınların sözcüklerle konuşmadığı, bağırmadığı, yalıtılmışlığı ve itilmişliği düşünün, gerçekliğin içinde rüya ile uyanan varlıkları, bunların hepsi yokluğun belgeleridir.
 
“Birçok savaşın olduğu, birçok kimliğin yok edildiği çorak topraklarda, gece ovada bulunan köylerdeki evlerin ışıklarını deniz bilerek büyüdük, çocuktuk, büyüdük, kadın olduk, erkek olduk, trans olduk, lezbiyen olduk, gey olduk, Ermeni olduk, Kürt olduk, Alevi olduk, beraber olduk, sevmeyi öğrenerek doğduk, iyiyi kavga ederek inşa etmeyi öğrendik, devam ediyoruz.”
 
Herkesin tanrısı vicdanıdır
 
“Bir de devlet oldular, erk oldular. Postallarındaki sesler ile silahlarındaki sesler birleşti, sağır oldular, kör oldular. Bir tek öldürmeyi ve yok etmeyi biliyorlardı, devam ediyorlar.
 
“Öldürülen biz olduk, gören, duyan gene biz. Baskılar ve ölümler sona ermediği müddetçe kavga edeceğiz. Onurlu başımız dik statüyü, hiyerarşiyi, otoriteyi, faşizmi, militarizmi, patriarkayı ve her yerdeki iktidarları reddedeceğiz. Reddediyorum. Herkesin tanrısı vicdanıdır bu da benim reddimdir.” 

Etiketler: insan hakları, askerlik
İstihdam