02/01/2019 | Yazar:

​ODTÜ, Hacettepe ve Ankara Üniversitesi’nden LGBTİ+ toplulukları LGBTİ+ yasakları ve kampüslerde artan baskıya karşı bir araya geldi.

Ankara’daki üniversitelerden LGBTİ+ toplulukları buluştu Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

ODTÜ, Hacettepe ve Ankara Üniversitesi’nden LGBTİ+ toplulukları LGBTİ+ yasakları ve kampüslerde artan baskıya karşı bir araya geldi.

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, Hacettepe Queerdeer ve Ankara Üniversitesi QueerAnka, Ankara’da birlikte mücadele için bir araya geldi.

Öğrenciler 29 Aralık 2018’de buluşarak kampüslerde neler yaşandığını ve önümüzdeki dönemde neler yapılabileceğini konuştu.

Toplantıda kampüslerde artan baskının ve Ankara genelindeki LGBTİ+ yasağının oluşumlara etkileri aktarıldı. Yasaklar sonrası yalnızca bürokratik baskının artışı değil aynı zamanda bundan cesaret alan grupların saldırıları da tartışıldı. Hacettepe Queerdeer’e yönelik faşist saldırıların, QueerAnka’ya yönelik baskıların ve ODTÜ LGBTİ+ Dayanışmasına yönelik etkinlik yasaklarının, baskıların etkileri tartışıldı.

Önümüzdeki dönemde bir arada olmak ve kampüslerde mücadeleyi sürdürmek için neler yapılabileceği, yasaklarla nasıl mücadele edilebileceği konuşuldu.

Oluşumların etkinliğini arttıracak eğitimler alınması, farklı üniversitelerdeki etkinliklere diğer üniversitelerden katılım sağlanması, yasaklara rağmen kampüsler dışında ortak etkinliklerin düzenlenmesi, haklarımızı ve olası durumlarda neler yapabileceğimizi öğrenmek için hukuk eğitimleri planlandı. Dost mekanların tespiti, ortak kahvaltı gibi etkinlikler düşünüldü. Yasaklarla beraber Ankara'da oluşan umutsuz havanın ve ‘’ölü toprağının’’ gençlerin örgütlenmesiyle aşılabileceğinde ortaklaşıldı.


Etiketler: insan hakları, eğitim
Telegram