30/06/2020 | Yazar: Kaos GL

Antalya LGBTİQ+ Platformu, Onur Haftası için açıklama bir basın açıklaması yayınlayarak “Homofobiye, bifobiye, transfobiye, ırkçılığa, türcülüğe, cinsiyetçiliğe, ayrımcılığa, şiddete, hoşgörüsüzlüğe, adaletsizliğe sosyal mesafe koyuyoruz” dedi.

Antalya LGBTİQ+ Platformu: “Fobilere sosyal mesafe koyuyoruz” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Antalya LGBTİQ+ Platformu, Onur Haftası için basın açıklaması yayınladı. Platform, pandemiyle birlikte LGBTİ+’ların sosyal haklara erişiminin zorlaştığını vurgulayarak “Homofobiye, bifobiye, transfobiye, ırkçılığa, türcülüğe, cinsiyetçiliğe, ayrımcılığa, şiddete, hoşgörüsüzlüğe, adaletsizliğe sosyal mesafe koyuyoruz” dedi.

Antalya LGBTİQ+ Platformu’nun açıklamasının tam metni şöyle:

“Bugün burada Antalya LGBTİQ+ Platformu olarak Antalya 4. Onur Haftası etkinlikleri nedeniyle toplanmış bulunuyoruz. Yasaklara savaşlara kimsesizliğe kitlesel kıyımlara ve salgınlara karşı geçmişten günümüze bu onurlu mücadelemiz de var oluşumuzu haykırdık ve bu varoluşumuzu kutladık, yeryüzünde onurumuza sahip çıkarak yarım yüzyıllık süreci geride bıraktık. Ülkemiz de büyük bir dayanışmayla örülen görkemli Onur Yürüyüşlerine tanıklık etti.”

“Zor süreçlerden geçtik. Yaşadığımız salgın ve beraberinde gelen sosyal kıyımda işten çıkarılan, tüm risklere rağmen çalışmak zorunda kalan, evde ailesi ile yaşamak zorunda olup zorbalığa maruz kalan, çalışamayan, dış koşullardan dolayı yalnızlaşanlarımız oldu. Zaten sosyal haklara erişimde bürokratik güçlükler çıkarılırken, ayrımcılık, dışlama ve düşmanlaştırma devlet güdümüyle, diyanetin açıklamalarıyla propaganda edilirken ev içi şiddet ve ayrımcılık gibi konularda daha güvencesiz halde hissettik.”

“Sadece görünürlüğümüze, siyasi ve sosyal çalışmalarımıza karşı değil, LGBTİQ+ olarak varoluşumuza, öz kimliğimize yönelik, zaten var olan saldırılar daha da arttı. Bizleri gettolara hapsetme, kamusal alandan dışlama, aşağılama şiddet ve ötekileştirme daha da katmerleşti. Nefret ve savaş dili, kamusal alanı teslim aldı. Pandemi ifade özgürlüğünün sınırlandırmanın bahanesi oldu.”

“Ülke, yaşanan derin bir anti-demokrasi krizinin devamında, derin bir ekonomik krize sürüklenmiş durumdadır. Bizim Onur Yürüyüşlerimiz de bu anti-demokratik sistemin kurbanı edildi ve yıllarca yasaklandı.”

“Kimimiz bu zor süreçte dayanışma içinde ve bağlantıda kaldı. Kimimiz yalnız hissetti, yardım isteyemedi. Eğer öyleyse asla yalnız hissetme! Hiçbir zorluğu tek başına aşmak zorunda değilsin! Dayanışma böyle zamanlar için var!”

“Bizler, kendimizle birlikte, kadınlar ve bütün ezilenler ve ötekileştirilenler için EŞİTLİK ve ÖZGÜRLÜK istemeye, bütün yoksullar ve emekçiler için onurlu bir yaşam istemeye devam edeceğiz. Ezilenlerin dostu, kardeşiyiz ve bütün ezilenler dostumuz kardeşimizdir.”

“Onurlu duruşumuzu yine sergileyecek ve haykıracağız: ‘AŞKIN CİNSİYETİ YOKTUR’ Hayatı renklendirmek için daha çok gökkuşağı daha çok aşk lazım diyoruz. Bu Pride’da çoğunlukla yan yana olamayacağız ama birbirimize dokunamasak da yan yana olamasak da dayanışmanın her türlü mümkün olabileceğini biliyoruz. Bir arada olacağımız günlere yaklaşıyoruz. Gücümüzü ve cesaretimizi haklılığımızdan alıyoruz.”

“Homofobiye, bifobiye, transfobiye, ırkçılığa, türcülüğe, cinsiyetçiliğe, ayrımcılığa, şiddete, hoşgörüsüzlüğe, adaletsizliğe sosyal mesafe koyuyoruz.


Etiketler: insan hakları
nefret