04/07/2017 | Yazar: Kaos GL

Antalya BİZ Topluluğu’ndan Ekrem Bilginer: ‘İlk deneyimimiz olan bu organizasyon gelecek çalışmalarımız için bizlere ümit verdi.’

‘Antalya Onur Haftası etkinliklerinin ardından, Onur Yürüyüşü için sabırsızlanıyoruz’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Antalya BİZ Topluluğu’ndan Ekrem Bilginer: “İlk deneyimimiz olan bu organizasyon gelecek çalışmalarımız için bizlere ümit verdi.”

Antalya'da “BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Topluluğu” nun organize ettiği 1. Antalya Onur Haftası programı çeşitli etkinliklerle gerçekleşti.

Onur Haftası etkinliklerinin açılış konuşmasında BİZ topluluğu adına Ekrem Bilginer, Antalya LGBTİ hareketi tarihinden bahsetti. Antalya’da LGBTİ+’ların 90’lı yılların sonunda herhangi bir isim ya da oluşuma tabi olmadan 1 Mayıs’ta alanlarda gökkuşağı bayrağı ile görünür olmaya başladıklarından, 2000 yılında ilk örgütlenme deneyimi olan ‘Hayre’ye dek mücadelelerini anlatan Bilginer, 2002 yılında kurulan ‘Antalya Gökkuşağı’ grubuna da değindi. Ekrem Bilginer, Antalya’da açılan ilk LGBTİ kültür merkezi ve kütüphanesini, ‘Pembe Ceratta’ ekibini ve 2014 yılında yapılan Antalya’da ki ilk Onur Yürüyüşünü katılımcılara anlattı.

Antalya’da ilk defa gerçekleşen Onur Haftası etkinliklerini BİZ Topluluğu adına Ekrem Bilginer KaosGL.Org için değerlendirdi. Ekrem Bilginer, 1. Antalya Onur Haftası’nı şöyle anlattı:

Antalya Onur Haftası’nın ilk etkinliği Kaos GL Derneği’nden Umut Güner’in Türkiye LGBTİ+ hareketi üzerine gerçekleştirdiği konuşmasıydı. Bu konuşmasında Güner, LGBTİ mücadelesinin tarihi ve Kaos GL deneyimleri üzerinde durdu.

Daha yoğun geçen ikinci gün etkinlikleri yine Antalya Barosu'nda başladı. Antalya Kadın Dayanışma Merkezi’nden Gurbet Kabadayı, İnsan Hakları Ortak Platformu’ndan Dicle Çakmak ve BİZ Topluluğu’ndan Seda Kocabıyık ‘Söyleyeceklerimiz Var’  panelinde konuşmalarını gerçekleştirdi.

Antalya sıcaklarına rağmen ilgiyle karşılanan panel sonrası Melahat ile atölye çalışması ve film gösterimi ile etkinlikler akşam geç saatlere kadar devam etti. Tüm gün birlikte olmanın heyecanı ve mutluluğu ile bir sonraki günü hep beraber Antalya Kaleiçi'nde eğlenerek karşıladık.

Son gün etkinliklerimiz açık alanda kahvaltı organizasyonuyla. Özellikle liseli LGBTİ+’lerin yoğun katılımıyla gerçekleşen kahvaltımız, boyama atölyesi ile devam etti.  Bisiklet turu, tanışma sohbetleri, şarkılar ve sloganlarla gün boyu cam piramit parkında birlikteydik. Son etkinliğimiz olan film gösterimimizin ev sahipliğini bu kez Halkevleri yaptı. Tüm salonu dolduran katılımcılar ile birlikte filmimizi izlemek ve sonrasında sohbet etmek oldukça keyifliydi. Çıkışta Muratpaşa Belediye Başkanı’nın gönderdiği çiçek ve çelenkle fotoğraf çektirenleri yakalamışken, farklı STK’lar adına gelen katılımcılarımıza da ayrıca desteklerinden dolayı teşekkür ederek uğurladık.

Oldukça keyifli geçen ve sorunsuzca tamamladığımız 1. Antalya Onur Haftası organizasyonumuz sonrası şehirdışından gelen katılımcılarımızı uğurlamak biraz zor oldu. Topluluğun ilk deneyimi olan bu organizasyon gelecek çalışmalarımız içinde bizlere ümit verdi. Şimdi bu haklı mutlulukla bu sene gerçekleştirmediğimiz Onur Yürüyüşü’müzü seneye çok daha coşkuyla gerçekleştirmek için çalışmalara kısa sürede başlama kararı aldık ve gelecek sene ikincisi düzenlenecek Antalya Onur Haftası etkinliklerini uluslararası olarak kutlama kararı aldık. Şimdiden sizleri de buradan davet etmiş olalım, bekleriz.


Etiketler: insan hakları, kent hakkı
Nefret