04/07/2023 | Yazar: Kaos GL

Avukat Ahmet Çevik, 9. Antalya Onur Haftası yasağını KaosGL.org’a değerlendirdi.

“Antalya Valiliği’nin yasak kararındaki topluluklar faal değil; kararda neyin yasaklandığı anlaşılmıyor” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Antalya Valiliği’nin bugün web sayfasında yayımladığı 9. Antalya Onur Haftası yasağı’nı Avukat Ahmet Çevik KaosGL.org’a değerlendirdi. 

Antalya Onur Yürüyüşü’nü “Queer Akdeniz Topluluğu ile Antalya Pride Platformu”nun düzenlediğini ileri süren Antalya Valiliği’nin açıklamasına Avukat Çevik kararda adı geçen toplulukların faal olmadığını hatırlattı. 

Av. Çevik, “Valiliğin yasaklama kararı hukuka aykırı olduğu gibi gelişi güzel hazırlanmış bir yasaklama kararıdır uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu gibi Anayasanın 34. Maddesine de aykırıdır. Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.

Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ancak, millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabilir. Ancak kararda hangi gerekçe ile yasaklamanın olduğu hususunda bilgi de yoktur.”

“Kararda LGBTİ+ etkinliklerine ilişkin bir yasak da yoktur. Hukuka aykırı keyfi yasakları da kabul etmek mümkün değildir. Söz konusu yasağın açık hava etkinliklerini kapsadığı anlaşılıyor, bu durumda kapalı alan etkinlikleri serbest. Bu nedenle etkinliklerimizi ‘Sen de seviyorsun’ temamızla gerçekleştirmeye devam ediyoruz.”


Etiketler: insan hakları, yaşam, nefret suçları
İstihdam