14/06/2019 | Yazar: Kaos GL

Bu yıl yedincisi düzenlenen İzmir LGBTİ+ Onur Haftası, Ateş Alpar’ın “Queer Ballet” sergisine ev sahipliği edecek.

Ateş Alpar’ın “Queer Ballet” sergisi 7. İzmir LGBTİ+ Onur Haftası’nda Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Bu yıl yedincisi düzenlenen İzmir LGBTİ+ Onur Haftası, Ateş Alpar’ın “Queer Ballet” sergisine ev sahipliği edecek.

Gönüllülerin emekleriyle düzenlenen Onur Haftası’nda, İzmirli LGBTİ+’lar bu yıl “Yürümek yetmez, şehrin tamamını istiyoruz!” diyerek tüm hafta sürecek etkinliklere yer verecek. Bu yıl yedincisi düzenlenen İzmir LGBTİ+ Onur Haftası, No: 203’te (Büyük Kardiçalı Han) fotoğraf sanatçısı Ateş Alpar’ın “Queer Ballet” sergisine ev sahipliği edecek. 17 Haziran’da 18:30’da açılış kokteyli başlayacak olan sergi hafta bitimine kadar (23 Haziran) ziyaretçiye açık olacak.

“Alanları terk etmeyen, baskıya ve heteronormatif tahakküme karşı konum alan ve onu aşan lubunların sergisi”

Serginin tanıtım metni şöyle:

“LGBTİ+ mücadelesinin önemli bir parçası olan Onur Haftası, her yıl Stonewall ayaklanmasının (28 Haziran 1969) yıl dönümüne denk gelen tarih aralığında çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilir. Stonewall Inn adlı barda, şiddet ve ayrımcılığa maruz kalan eşcinsellerin kendilerine yönelik dışlayıcı ve denetleyici baskı mekanizmalarına dayanamayıp polisi, o gün o barda hapsetmesi ile başlayan ve o hafta içinde sokaklarda bir direnişe dönüşen bu ayaklanma, dünyanın her yerinde Onur Haftası adıyla anılır.”

“Stonewall ayaklanmalarıyla beraber cinsellik felsefesi, cinsiyet çalışmaları ve etkinlikler artış göstermiş, ayrımcı uygulamalar ve söylemlere karşın yasaların gözden geçirilmesi gibi bir çok kazanım elde edilmiştir. Kuşkusuz bu kazanımların hiçbiri kolayca elde edilmedi. İktidarların normatif değerleri, temsil kodlarını şekillendirerek üretmesi sonucu baskılayıcı bir işlev görmesiyle lubunlar genel olarak heteronormatif şiddete maruz kalmaya devam etmektedir. Toplumsal hayatta yatay ve dikey olarak gerçekleşen ilişkilenmelerin tümünü dolaşan bir ağ olarak iktidar, meşru görülen kadınlık ve erkeklik kategorilerinin dışındaki her tür cinsel yönelim ve kimliği sapkın olarak kodlamış; lubunları heteroseksist dünyanın onaylanmış şiddetine maruz bırakmaya devam ettirmiştir. Dolayısıyla hem Türkiye’de hem de dünyada lubunlar ya sahte bir kimliği devam ettirmenin gerginliğini duyumsar ya da öznelliklerini kazanmış bireyler olarak gündelik yaşamlarının tümünü bir direniş sahası olarak yaşamaya devam ederler.”

“Türkiye’de son birkaç yıldır Onur Yürüyüşleri çeşitli gerekçelerle, ama en temelde siyasi ajanda yüzünden yasaklı olmasına rağmen, birçok direniş teması ve etkinliklerle var kalma mücadelesi veriyor. Bu fotoğraf sergisi buradan yola çıkarak, 5 yıldır Türkiye’nin farklı kentlerinde düzenlenen Onur Yürüyüşlerinde çekilen fotoğraflardan oluşuyor. Alanları terk etmeyen, baskıya ve heteronormatif tahakküme karşı konum alan ve onu aşan lubunlar ve özgürlükçülerin görünür/duyulur olma çabalarının kayıt altına alındığı bu sergi, onların mücadelelerinin bir manzarasını çizmektedir: dans eden bir bedenin estetize hareketi kadar sınır esnetici ve o esnekliğin açtığı imkânlar doğrultusunda ele avuca sığamayacak, tutulamayacak, hapsedilemeyecek kadar queer! Bu yüzden sergi boyunca biber gazının gri bulutlarının arasından inatla ortaya çıkan renkli figürleri, rüzgarın yardımıyla doğaya salınan LGBTİ+ bayraklarını, uçuşan bedenleri, yasaklara rağmen topuğunu yere sağlam basarak varlığını göstermeye devam eden, “Biz buradayız!” diyen özneleri göreceksiniz.”

Adres: Cumhuriyet Bulvarı Büyük Kardiçalı Han No:54 Kat 2, Salon No:203 Konak

İlgili haber

7. İzmir LGBTİ+ Onur Haftası: Yürümek yetmez, şehrin tamamını istiyoruz!

İzmir Onur Haftası’nın programı belli oldu!


Etiketler: kültür sanat
Dijital