14/02/2019 | Yazar: Damla Umut Uzun

Avrupa Parlamentosu, intersekslerin zorla maruz bırakıldığı tıbbi müdahaleleri kınadı ve intersekslerin insan haklarını korumak için yasa çıkardı.

Avrupa Parlamentosu’ndan intersekslerin insan hakları kararı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Avrupa Parlamentosu, intersekslerin zorla maruz bırakıldığı tıbbi müdahaleleri kınadı ve intersekslerin insan haklarını korumak için yasa çıkardı.

Fotoğraf: 2018 İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, Gözde Demirbilek/Kaos GL

Bugün Avrupa Parlamentosu intersekslerin haklarına ilişkin önemli bir karar verdi. Kabul edilen yasa tasarısıyla, Avrupa Birliği’nde intersekslerin bedensel bütünlükleri ve insan haklarına yönelik çok net standartlar konuldu.

Yeni yasa tasarısı, “İnterseks kişilerin insan haklarını geliştirmek ve olası ayrımcılıkları ortadan kaldırmak” amacıyla 2017’de Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından kabul edilen önemli yasa ile birbirini tamamlar nitelikte. Yasaya göre Avrupa Parlamentosu, “cinsiyet normalleştirme müdahaleleri ve ameliyatlarını hiddetle kınıyor” ve üye devletleri interseks kişilerin bedensel bütünlüklerini koruyacak yasaları “bir an önce” kabul etmeye teşvik ediyor.

İnterseksler ayrımcılık ve şiddete maruz bırakılıyor

“İnterseks kişilerin Avrupa Birliği’nde çoklu şekillerde ayrımcılık ve şiddete maruz bırakıldığını” belirten yasa aynı zamanda Avrupa Komisyonu ve üye devletleri, bu konuya dikkat çeken yasalar önermeye çağırıyor.

Avrupa’nın önde gelen İnterseks örgütü OII Europe’un eş başkanı Kitty Anderson, yasanın kabulünü takdir ettiklerini belirtirken, ILGA-Europe yöneticisi Evelyn Paradis de Avrupa’daki interseks aktivistlerin emeklerinin bir meyvesi sayılabilecek bu tarihi yasayı ILGA-Europe olarak coşkuyla kutladıklarını söyledi.

İnterseks örgütü OII Europe: Yasanın kabulünden memnunuz

İnterseks kişiler ve ailelerinin yeterli danışmanlık alması, intersekslerin karşılaştığı damgalanma ve patolojikleştirme karşı gerekli önlemleri alma ve interseks temelli insan hakları örgütlerine verilen fonların arttırılması da yasada değinilen diğer önemli konulardı.

OII Europe’un yöneticisi Dan Christian Ghattas da yasanın kabulünden çok memnun olduklarını belirterek şunları söyledi:

“Almanya’da 2019’da yapılan, 0-9 yaş arası çocuklara uygulanan “normalleştirme” ameliyatlarının yıllık sayısını karşılaştıran bir araştırmaya göre, bu sayılarda hiçbir azalmaya rastlanmamış. Almanya’nın 1990’dan beri interseks hak ihlallerine dikkat çekmesine ve CEDAW 2008 tavsiyelerinden beri de politik gündemde olmasına rağmen bu sonuçlarla karşılaşıyorsak üye devletlerin ve Avrupa Komisyonu’nun bu konuda bir adım atması şarttı.”


Etiketler: insan hakları, sağlık
Bayram