09/04/2018 | Yazar: Kaos GL

LGBTİ+ hakları savunucusu avukatlar, 6-8 Nisan’da Mersin’de hak ihlallerine karşı bir araya geldi.

Avukatlar LGBTİ+ hakları için Mersin’de buluştu Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

LGBTİ+ hakları savunucusu avukatlar, 6-8 Nisan’da Mersin’de hak ihlallerine karşı bir araya geldi. Toplantılarda LGBTİ+ temel kavramların yanı sıra mülteci LGBTİ+’ların sorunları konuşuldu, Hukuk Çalışma Grubu bir araya geldi.

Kaos GL LGBTİ+ hakları alanında çalışan avukatlarla 6-8 Nisan tarihleri arasında Mersin’de bir araya geldi.

Etkinliğin ilk günü 6 Nisan’da, Kaos GL’den Av. Kerem Dikmen’in LGBTİ+ temel kavramları anlattı. Dikmen, LGBTİ+ kimlikleri ve tarih içinde bu kimlik ifadeleri tanımlarının değişimine değindi. Hareketin dinamikliğine referans vererek, cinsiyet ve cinsellik algısı değiştikçe tanımların da değiştiğini ifade etti.

LGBTİ+'larla ilgili doğru bilinen yanlışlarla devam eden Dikmen, Türkiye’den Ankara Valiliği’nin yasağı ve Onur Yürüyüşü örnekleriyle sunumunu bitirdi.

7-8 Nisan’da ise “Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Temelli Sığınma Başvuruları Çalıştayı” düzenlendi. Avukatlar iki gün boyunca mülteci LGBTİ+’ların sorunlarını, hak ihlallerini ve hak ihlallerine karşı hukuki mücadeleyi tartıştı.

Çoklu ayrımcılığa maruz kalan mülteci LGBTİ+'lar üzerine olan etkinlik, Kaos GL Derneği’nden Av. Hayriye Kara’nın LGBTİ+ temel kavramlar hakkında bilgi vermesiyle başladı.

Kara, Türkiye’nin çeşitli illerinde mültecilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. “Ayrımcılık ve şiddet nedeniyle gelen LGBTİ mülteciler Türkiye’de homofobik ve transfobik şiddete maruz kalırken ayrıca ırkçılık ve yabancı düşmanlığının da hedefi oluyor” diyen Kara, mülteci LGBTİ+'lara yönelik hukuki ve sosyal danışmanlık hizmeti vererek ve yaşadıkları şehirlere ziyaretler gerçekleştirerek talepleri ve beklentileri doğrultusunda çalışmalara yön verdiklerinin altını çizdi.

Etkinlik, çözüm önerilerinin konuşulduğu değerlendirme oturumuyla son buldu.

8 Nisan’da Kaos GL Hukuk Çalışma Grubu da toplandı. Avukatlar, Hukuk Çalışma Grubu ve Kaos GL İnsan Hakları İzleme Ekibi hukuk alanında birlikte neler yapılabileceğini tartıştı. 2010 yılından bu yana avukatlara yönelik insan hakları eğitimi gerçekleştirilen Kaos GL avukat ağını genişletmek ve daha fazla avukatın LGBTİ alanında uzmanlaşması için yapılması gerekenler üzerine avukatlardan önerileri aldılar.

*Bu etkinlik Avrupa Birliği'nin desteklediği "LGBTİ'lerin İnsan Hakları için Farkındalık ve Savunuculuk Projesi" kapsamında gerçekleşmiştir. Bu, etkinlik içeriğini Avrupa Birliği'nin resmi görüşünü yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: insan hakları
Nefret