23/07/2021 | Yazar: Kaos GL

Aydın LGBTİ+ Dayanışması, engellenen Onur Yürüyüşü öncesi ulaştıkları Aydın Barosu’nun hâlâ dönüş sağlamadığını duyurdu.

“Aydın Barosu’ndan açıklama beraberinde özeleştiri bekliyoruz” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Aydın LGBTİ+ Dayanışması’nın düzenlediği 2. Aydın LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında 11 Temmuz’da yapılması planlanan ilk Onur Yürüyüşü, polis tarafından engellenmişti.

Dayanışma, Onur Yürüyüşü sürecine dair yeni bir açıklama yayınlayarak Aydın Barosu Kadın Hakları Komitesi ve İnsan Hakları Komitesi tarafından cevapsız bırakıldığını duyurdu. Onur Yürüyüşü öncesi görüşme taleplerinin reddedildiğini, yürüyüş günü için taleplerini yazılı yolla ilettiklerinde “Geri döneceğiz” yanıtını aldıklarını söyleyen Dayanışma, hâlâ geri dönüş sağlanmadığını belirterek “Aydın Barosu’ndan konuya dair açıklama beraberinde özeleştiri bekliyoruz” dedi:

“Aydın LGBTİ+ Dayanışması olarak 11 Temmuz Pazar günü için yaptığımız Onur yürüyüşü çağrısı ve öncesinde Aydın Barosu’nun Kadın Hakları Komitesi ve İnsan Hakları Komitesi ile görüşme taleplerimiz cevapsız kalmıştır. Onur Yürüyüşü için taleplerimizi ilettiğimiz zaman ise Aydın LGBTİ+ Dayanışması’nı geçiştirerek ‘Biz size döneceğiz’ tarzında cevap verilmiş olunup Aydın LGBTİ+ Dayanışması’na hiçbir dönüş sağlanmamıştır. Barolar din, dil, ırk, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, etnik köken, renk farketmeksizin her insanın kollektif biçimde haklarını savunur ve yaşanan uyuşmazlıklarda uzlaşma sağlamaya çalışır. Aydın Barosu bu amaca aykırıdır ve amaçları doğrultusunda gitmemektedir. Aydın’daki LGBTİ+lar olarak, sadece Aydında değil Türkiye’nin birçok ilinde yalnızlaştırılmaya çalışılıyoruz, buna izin vermeyeceğiz. Aydın Baro Başkanlığı'ndan derhal bu konuya dair bir açıklama beraberinde özeleştiri vermelerini bekliyoruz.”


Etiketler: insan hakları
nefret