15/03/2018 | Yazar: Kaos GL

“Farkındalık bir meseleye nasıl bakacağımızı belirler.”

“Ayrımcılık Karşıtı Dersler bir karşılaşma alanı” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL’den Seçin Tuncel, MEF Üniversitesi’nde Ayrımcılık Karşıtı Dersler’i anlattı: “Farkındalık bir meseleye nasıl bakacağımızı belirler.”

Fotoğraflar: MEF Üniversitesi PDR Kulübü

İstanbul MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü, 14 Mart’ta “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin Okulu Dönüştürmek” paneli düzenledi. Bölümden Ezgi Toplu Demirtaş ve Melike Acar’ın organize ettiği panelde Kaos GL’den Seçin Tuncel, Bilgi Üniversitesi Seçbir’den Melisa Soran, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nden Nurgül Öztürk ve Sabancı Üniversitesi Mor Sertifika Programı’ndan Ayşegül Taşıtman konuştu.

Kapsayıcı eğitim

Melisa Soran, “Kapsayıcı Eğitim” başlıklı konuşmasında “kapsayıcı eğitim”i kültür ve toplulukların farklı ihtiyaçlarına yanıt verme süreci olarak tanımladı. Kapsayıcı eğitimin; öğrencilere eğitim sisteminin içindeki ayrımcılığı azaltarak, öğrenmeye katılımı arttırarak gerçekleşebileceğini söyledi. Öneriler kısmında varsayımlar ve cinsiyet atamalarının ayrımcı uygulamaları desteklediğini vurguladı.

Okullarda akran zorbalığı

Nurgül Öztürk, derneğin gençlerle yürüttüğü ilk projesi “Ne Var, Ne Yok?!” ile gençlerle İstanbul’un farklı liselerinde, okul rehberlik birimleriyle yürüttükleri çalışmaları aktardı.

Toplumsal cinsiyet temelli şiddet, ayrımcılık, akran zorbalığı, sanal şiddet, flört şiddeti ve güvenli ilişkiler gibi konularda öğrencileri bilgilendirdiklerini, öğrencilerin flört şiddetine karşı eğitim öncesinde ve sonrasındaki tutumları değerlendirdiklerini belirtti. 

Mor Sertifika

Ayşegül Taşıtman, Mor Sertifika Programı’nın lise öğretmenlerinin toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin farkındalıklarının geliştirilmesini sağlayarak eğitimde toplumsal cinsiyete yönelik ayrımcılığın giderilmesine katkı sunduğunu söyledi. Programı genişlettiklerini, Mor Genç Sertifika ile öğretmen adaylarına da ulaşacaklarının haberini verdi. Mor Sertifika Programı’nın lise öğretmenleri ve öğrencileri arasında toplumsal cinsiyet farkındalığı kültürü oluşturarak, bu farkındalığın ders içi pratiklerine yansımasını sağlamak ve bu bağlamda eğitimde toplumsal cinsiyet farkındalığına ilişkin dönüşümler için 10 yıldır yapıldığını hatırlattı.

“Gündelik hayattan beslenip politika üretmek”

Kaos GL Derneği’nden Seçin Tuncel ise Ayrımcılık Karşıtı Dersler programını anlattı. Ayrımcılık Karşıtı Dersler’in 2000’lerin ortasında başladığını ve her sene düzenli olarak Ankara’daki üniversiteleri ziyaret ettiğini söyledi. Eğitim, sosyoloji, kamu yönetimi, siyasal bilgiler, uluslararası ilişkiler, iletişim, kadın çalışmaları, sosyal hizmet, psikoloji, psikolojik rehber danışmanlık, hukuk, tıp ve sağlık bilimleri gibi fakültelere giderek derslerde sunum yaptıklarını belirtti.

Tuncel, “Dersler bir karşılaşma alanı oluyor. Farkındalık bir meseleye nasıl bakacağımızı belirler. LGBTİ+’lerin önemsizleştirilen, marjinalleştirilen gündelik hayatları ve bu deneyimlerinden başlayan sorular bizim için büyük politik adıma dönüştü” dedi. Konuşmasının devamında Kaos GL’nin eğitim alanındaki çalışmalarını, eğitimdeki heteroseksizm ile mücadele yöntemlerini ve iyi örnekleri paylaştı.

Ayrımcılık Karşıtı Dersler neden sizin kampüsünüzde olmasın?

Kaos GL Derneği Ankara’da farklı üniversitelerin eğitim bilimleri, sosyoloji, kamu yönetimi, siyasal bilgiler, uluslararası ilişkiler, iletişim, kadın çalışmaları, sosyal hizmet, psikoloji, psikolojik rehber danışmanlık, hukuk, tıp ve sağlık bilimleri gibi fakülte ve bölümlerin derslerine konuk olarak birlikte ders yapıyor.

Akademisyen ve öğrencilerden gelecek davetleri değerlendiren Kaos GL, derslerin alanı ve kapsamı üzerinden cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığı ile LGBTİ konularının tartışılmasına katkı sunuyor.

LGBTİ alanında çalışmak isteyen öğrenci ve akademisyenler, “Ayrımcılığa Karşı Dersler” programı kapsamında Kaos GL Derneği’ne egitim@kaosgl.org adresinden ulaşabilir. 

Öğrenciyim ne yapabilirim?

Ders programında yer alan konular içerisinde LGBTİ alanı ile ilişkilendirilecek herhangi bir gündem var ise ders hocası ve Kaos GL ile iletişime geçebilirsiniz.

Hocayım ne yapabilirim?

Kaos GL birçok farklı alanda multidisipliner akademik üretimin de gerçekleştiği bir kurum. Herhangi bir dersinizin bir gününü Kaos GL ile birlikte yürütmek isteyen hocalar da aynı adresten Kaos GL ile iletişime geçebilir.


Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret