04/01/2017 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL’nin yürüttüğü Ayrımcılık Karşıtı Dersler Aralık 2016’da ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesi’ne konuk oldu.

Ayrımcılık Karşıtı Dersler Hacettepe ve ODTÜ’deydi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL’nin yürüttüğü Ayrımcılık Karşıtı Dersler Aralık 2016’da ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesi’ne konuk oldu.

Hacettepe Üniversitesi: Yoksulluk ve sosyal hizmet

Kaos GL’den Umut Güner 6 Aralık’ta Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü’nde Burcu Hatiboğlu Eren’in yoksulluk ve sosyal hizmet dersine konuk oldu.

Güner, yoksulluk üzerinden hem eşcinsellerin yaftalandığından hem de norm olarak bir yoksulluğun eşcinsel biseksüel translara dayatıldığından bahsetti. İnsanların cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerini özgür yaşamakla yoksul yaşamak arasında tercih yapmak zorunda bırakıldıklarını, çoğu kişinin cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği daha rahat ifade edebilecekleri büyük kentlerde daha çalışmak zorunda kaldıklarını belirtti.

ODTÜ: Rehberlik dersi

Kaos GL’den Seçin Tuncel 13 Aralık’ta ODTÜ’de Zeynep Hatipoğlu Sümer’in “Guidance-Rehberlik” dersine konuk oldu. Cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimle ilgili terimler açıklandıktan sonra LGBT’lerin insan hakları ile aile, çalışma hayatı ve eğitim gibi alanlarda yaşadığı sorunlar aktarıldı. Tuncel, LGBTİ öğrencilerin onları koruması gereken öğretmenler tarafından da dışlanabildiğini söyledi. Öğrencilerin bulunduğu sınıfta akran zorbalığı ve okul ortamında ayrımcılığa karşı mücadele etmememin öğrenciyi bu sorunlarla tek başına mücadele etmek durumunda bıraktığını vurguladı.

Hacettepe Üniversitesi: Sosyal hizmet kurum incelemesi

Kaos GL’den Umut Güner 19 Aralık’ta Hacettepe Üniversitesi’nde kurum incelemesi dersinde Kaos GL’yi anlattı. Derneğin bir sosyal hizmet kurumu olarak nasıl çalıştığı hakkında bilgi verdi. Sosyal hizmet uzmanlarının cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği odaklı ayrımcılığa ilişkin algılarını gözden geçirmeleri gerektiğini vurguladı.

Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi

Kaos GL Derneği’nden Melahat ve Gözde Demirbilek, Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nde “Cinsel Sağlık” lisans dersine konuk oldular. 22 Aralık Perşembe günü gerçekleşen derse otuzun üzerinde lisans öğrencisi katıldı.

Gözde Demirbilek’in LGBTİ Temel Kavramlar sunumu ile başlayan derste, öğrenciler kavramlar üzerinden sorular sorarak bilgilendiler. Kavramlarla ilgili sıkça sorulan soruları ise Melahat yanıtladı.

LGBTİ’lerin sağlık alanında yaşadıkları sıkıntıların konuşulduğu derste, deneyim paylaşımları yapılarak herkes için eşit sağlık hizmeti tartışıldı. Ders tıbbın ayrımcı uygulamalarının yol açtığı insan hakları ihlalleri örneklerinin incelenmesinin ardından sona erdi.

ODTÜ: Eğitimde LGBTİ çocuklar

Kaos GL’den Yıldız Tar 23 Aralık’ta ODTÜ Eğitim Fakültesi’nde Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nde “Eğitimde LGBTİ Çocuklar”ı anlattı. “LGBTİ Çocuk Var mı?” sorusuyla sunumuna başlayan Tar, “Heteroseksüel cinsel yönelim üzerinden bütün çocukların “heteroseksüel” olduğu ön kabulüyle hareket edersek LGBTİ çocukları görünmezliğe mahkum ederiz. Sonra da o “görünmezliğe mahkum ettiğimiz çocuklar var mı? Varsalar ne sorun yaşıyorlar?” sorusunu sorarız birbirimize” dedi. Tar, sunumunun devamında kreşlerde ve okul öncesi kurumlarda ikili cinsiyet rejimine göre ayrılmış ortamlara alternatif uygulamaları anlattı.

 

Ayrımcılık Karşıtı Dersler neden sizin kampüsünüzde de olmasın?

Kaos GL Derneği Ankara’ da farklı üniversitelerin eğitim bilimleri, sosyoloji, kamu yönetimi, siyasal bilgiler, uluslararası ilişkiler, iletişim, kadın çalışmaları, sosyal hizmet, psikoloji, psikolojik rehber danışmanlık, hukuk, tıp ve sağlık bilimleri gibi fakülte ve bölümlerin derslerine konuk olarak birlikte ders yapıyor.

Akademisyen ve öğrencilerden gelecek davetleri değerlendirecek olan Kaos GL, derslerin alanı ve kapsamı üzerinden cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığı ile LGBTİ konularının tartışılmasına katkı sunacak.

LGBTİ alanında çalışmak isteyen öğrenci ve akademisyenler, “Ayrımcılığa Karşı Dersler” programı kapsamında Kaos GL Derneği’ne egitim@kaosgl.org adresinden ulaşabilir. 

Öğrenciyim ne yapabilirim?

Ders programında yer alan konular içerisinde LGBTİ alanı ile ilişkilendirilecek herhangi bir gündem var ise ders hocası ve Kaos GL ile iletişime geçebilirsiniz.

Hocayım ne yapabilirim?

Kaos GL birçok farklı alanda multidisipliner akademik üretimin de gerçekleştiği bir kurum. Herhangi bir dersinizin bir gününü Kaos GL ile birlikte yürütmek isteyen öğretim görevlileri de aynı adresten Kaos GL ile iletişime geçebilir.


Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret