27/10/2017 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL Derneği, yeni dönem ‘Ayrımcılık Karşıtı Dersler’ programını ODTÜ ve Başkent Üniversitesi ile açtı.

Ayrımcılık Karşıtı Dersler ODTÜ ve Başkent ile başladı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Derneği, yeni dönem “Ayrımcılık Karşıtı Dersler” programını ODTÜ ve Başkent Üniversitesi ile açtı.

Fotoğraf: ODTÜ Devrim Stadyumu'ndan

Akademisyen ve öğrencilerden gelen davetleri değerlendiren Kaos GL Derneği, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığı ile LGBTİ konularının derslerde tartışılmasına katkı sunuyor.

Ekim ayında ODTÜ ve Başkent Üniversitesi’nde gerçekleşen “Ayrımcılık Karşıtı Dersler”e Kaos GL’den Seçin Tuncel ile Ali Erol katıldı.

Başkent’te “Cinsel Sağlık Eğitimi” dersi

Başkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık Bölümü öğrencilerine yönelik Prof. Dr. Figen Çok’un verdiği “Cinsel Sağlık Eğitimi” dersine Seçin Tuncel katıldı.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü öğrencileriyle 23 Ekim’de buluşan Seçin Tuncel, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimle ilgili terimleri açıklarken, LGBTİ politikalarının tarihsel sürecinden bahsetti. Eğitim Fakültesi’nde gerçekleşen etkinliği 30 öğrenci izledi.

Kaos GL derneğinin danışmanlık faaliyetleri kapsamında okullardan ve ailelerden gelen başvuru ile verilen öndanışmanlık hizmetini anlatan Tuncel, Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlığın LGBTİ’ler için önemini vurguladı. Etik değerlere uygun, insan haklarına duyarlı rehberlik servislerinin çocukların nefes alacağı alanlar olmasını sağladığını belirten Seçin Tuncel, eğitim alanında yaşanan sorunları da paylaştı.

ODTÜ’de “LGBTİ+ 101” temalı “açık ders” 

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrenci topluluğu ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’nın düzenlediği “LGBTİ+ 101 ve Dünden Bugüne LGBTİ Mücadelesi” başlıklı “açık ders” etkinliğine ise Ali Erol konuşmacı olarak katıldı.

ODTÜ Beşerî Amfisinde 23 Ekim’de yapılan etkinliği yaklaşık 50 kişi izledi. Ali Erol konuşmasına ODTÜ’nün homofobi karşıtı mücadele tarihini Kaos GL Dergisi kayıtlarından aktararak başladı. ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’nın çalışmaları ile gökkuşağı bayrağının kampüsteki görünürlüğünün süreklilik kazandığına dikkat çeken Erol, resmi tanınmadan önce kampüsteki meşruiyetin ve dayanışmanın önemini vurguladı.

Hastalıktan hak talebine Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks (LGBTİ) terimlerinin bilimsel, sosyal ve siyasi seyrini anlatan Erol, varoluş ve tanınma mücadelesinin Dünya’dan ve Türkiye’den safhalarını aktardı.

Türkiye’deki cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği yasal tanınma taleplerinin siyasi hayatta henüz karşılığını bulmasa bile mücadelenin her koşulda sürmesinin önemini vurgulayan Erol, gelen sorular üzerine karamsarlığa kapılmanın yersiz olduğunu paylaştı.

LGBTİ toplumunun karşılaştığı yeniden inkâr politikalarına karşı her seferinde mücadelenin de yeniden ve yeni formlarla yükseldiğinin örneklerini paylaşan Erol, seksenli yıllardaki HIV kırımına göz yuman iktidarlara karşı yükselen mücadelenin sosyal ve akademik hayatta açtığı yeni alanlara ve olanaklara dikkat çekti.

Ayrımcılık Karşıtı Dersler neden sizin kampüsünüzde olmasın?

Kaos GL Derneği Ankara’da farklı üniversitelerin eğitim bilimleri, sosyoloji, kamu yönetimi, siyasal bilgiler, uluslararası ilişkiler, iletişim, kadın çalışmaları, sosyal hizmet, psikoloji, psikolojik rehber danışmanlık, hukuk, tıp ve sağlık bilimleri gibi fakülte ve bölümlerin derslerine konuk olarak birlikte ders yapıyor.

Akademisyen ve öğrencilerden gelecek davetleri değerlendiren Kaos GL, derslerin alanı ve kapsamı üzerinden cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığı ile LGBTİ konularının tartışılmasına katkı sunuyor.

LGBTİ alanında çalışmak isteyen öğrenci ve akademisyenler, “Ayrımcılığa Karşı Dersler” programı kapsamında Kaos GL Derneği’ne egitim@kaosgl.org adresinden ulaşabilir. 

Öğrenciyim ne yapabilirim?

Ders programında yer alan konular içerisinde LGBTİ alanı ile ilişkilendirilecek herhangi bir gündem var ise ders hocası ve Kaos GL ile iletişime geçebilirsiniz.

Hocayım ne yapabilirim?

Kaos GL birçok farklı alanda multidisipliner akademik üretimin de gerçekleştiği bir kurum. Herhangi bir dersinizin bir gününü Kaos GL ile birlikte yürütmek isteyen hocalar da aynı adresten Kaos GL ile iletişime geçebilir.


Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret