16/12/2021 | Yazar: Kaos GL

“Sağlık Hizmetlerine Erişim ve LGBTİ+” temasıyla gerçekleşen, EMSA Türkiye Sağlık Politikaları Pilları’nda, LGBTİ+’ların sağlık hizmetine erişimi ve Jinekolog Muhabbetleri konuşuldu.

“Ayrımcılık yaşama korkusu nedeniyle rutin kontrollerine gitmeyenler var” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Türkiye, Avrupa Tıp Öğrencileri Topluluğu’nun (EMSA Türkiye), 12 Aralık Pazar günü çevrimiçi düzenlediği Sağlık Politikaları Pilları’nda LGBTİ+’ların sağlık hizmetine erişimi ve Jinekolog Muhabbetleri konuşuldu.

Etkinlik ÜniKuir Derneği'nden Elif Ege Tektaş ve Genç LGBTİ+ Derneği'nden Avukat Mahmut Şeren’in konuşmasıyla başladı. Tektaş ve Av. Şeren, LGBTİ+’ların sağlık hakkına erişiminin önündeki engelleri ve LGBTİ+’ların bu engellerle karşılaştığında kullanabileceği hakları anlatıldı.

Av. Şeren’den sözü alan Kaos GL’den Aslı Alpar, Kaos GL’nin yayımladığı Jinekolog Muhabbetleri kitabını anlattı. Alpar, kitabın jinekolog muayenesi olan kişilerin aktarımlarının ve doktorlarla yapılan görüşmelerin ardından hazırlandığını belirtti.

Alpar, “Jinekoloji muayeneleri çoğu kişi için rahat değil, ayrımcılık yaşama korkusu nedeniyle rutin kontrollerine gitmemeyi seçen kişiler var, bunun engellenmesi tıp eğitiminin kapsayıcı biçimde verilmesi, doktorların cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği konusunda kendilerini geliştirmeleriyle mümkün” dedi.

Etkinlik soru-cevabın ardından sona erdi.

 


Etiketler: insan hakları, sağlık, sağlık hakkı
İstihdam