17/04/2018 | Yazar: Kaos GL

SİYAD ödülünü kazanan Ayta Sözeri, Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri’ne de aday gösterildi.

Ayta Sözeri, Sadri Alışık ödüllerine aday Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

SİYAD ödülünü kazanan Ayta Sözeri, Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri’ne de aday gösterildi.

23. Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri adayları açıklandı. Ödül töreni 7 Mayıs’ta yapılacak. Sinema ve tiyatro oyuncuları ödüllerini alacak.

Aday gösterilenler arasında “Aile Arasında” filmindeki rolüyle Ayta Sözeri de yer alıyor. Sözeri, komedi dalında yardımcı rolde en iyi kadın oyuncu ödülüne aday.

Sözeri, SİYAD ödülünü de almıştı

Sözeri geçtiğimiz günlerde de Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) 2018 sinema ödüllerinde en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü almıştı.

Aile Arasında filmindeki rolüyle beğeni toplayan trans kadın sanatçı Ayta Sözeri, “Behiye Hala” rolüyle ödülü kazandığında gözyaşlarına hakim olamamıştı.

Ayta Sözeri, SİYAD ödülü aldıktan sonra hislerini KaosGL.org’a anlatmıştı.

“Gururluyum” diyen Sözeri, ödülü “bütün öteki meleklere ithaf ettiğini” söylemişti. Sözeri; ödülü aldığı için çok mutlu olduğunu, üretmeye, sahnelerde ve beyaz perdede var olmaya devam edeceğini belirtmişti.

Hem sanatçı hem hak savunucusu!

'Ulan İstanbul', 'Kayıp Şehir' ve 'Paramparça' gibi dizilerde rol alan başarılı oyuncu ve şarkıcı Ayta Sözeri, LGBTİ+ hak savunuculuğu ile de biliniyor.

Bir dönem Pembe Hayat Derneği’nin yönetim kurulu üyesi olan Sözeri, İstanbul'da yakılarak öldürülen trans kadın Hande Kader için Meclis’te düzenlenen basın toplantısına katılmıştı. “Bizi en çok bu sessizlik ve toplumun iki yüzlü bakışıyla ürettiği nefret öldürüyor” diyerek LGBTİ'lerin ölümde bile ayrımcılık yaşadığına dikkat çekmişti.

İlgili içerikler:

Aile Arasında

Aile Arasında: Yaktın sen beni!

Ayta Sözeri’nin klibini izlediniz mi biblolar?

 


Etiketler: kültür sanat
Nefret