08/05/2018 | Yazar: Kaos GL

Ayta Sözeri, 23. Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri’nde “yardımcı rolde en iyi kadın oyuncu ödülünün” sahibi oldu.

Ayta Sözeri’ye yardımcı rolde en iyi kadın oyuncu ödülü Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ayta Sözeri, 23. Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri’nde “yardımcı rolde en iyi kadın oyuncu ödülünün” sahibi oldu.

23. Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri dün akşam sahiplerini buldu.  “Aile Arasında” filmindeki Behiye Hala rolüyle Ayta Sözeri, komedi dalında “yardımcı rolde en iyi kadın oyuncu ödülünün” sahibi oldu.

Sözeri, “Aile arasında rüya gibi bir sene geçirmeme en büyük sebep ve tabii ki filmde hayat verdiğim karakter Behiye... Behiye’yi hayal edip o sihirli parmaklarıyla yazan Gülse Birsel’e, yarattığı dünyanın içerisinde Behiye’nin özgürce dolaşmasını sağlayan ve gizli tarifleriyle tadından yenmez hale getiren Ozan Aktan’a; sanki yıllar öncesinden hep hayatımızda varmış gibi hissettiren ve tüm imkanlarını sınırsızca kullanıp sizlerle buluşturan başta BKM’ye ve PToT Film'e teşekkür ediyorum” dedi. Oyuncu, rol arkadaşlarına ve menejerine de “En başından beri bana inandığınız için” diyerek teşekkür etti.

Sözeri, SİYAD ödülünü de almıştı

Sözeri geçtiğimiz günlerde de Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) 2018 sinema ödüllerinde en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü almıştı.

Aile Arasında filmindeki rolüyle beğeni toplayan trans kadın sanatçı Ayta Sözeri, “Behiye Hala” rolüyle ödülü kazandığında gözyaşlarına hakim olamamıştı.

Ayta Sözeri, SİYAD ödülü aldıktan sonra hislerini KaosGL.org’a anlatmıştı.

“Gururluyum” diyen Sözeri, ödülü “bütün öteki meleklere ithaf ettiğini” söylemişti. Sözeri; ödülü aldığı için çok mutlu olduğunu, üretmeye, sahnelerde ve beyaz perdede var olmaya devam edeceğini belirtmişti.

Hem sanatçı hem hak savunucusu!

'Ulan İstanbul', 'Kayıp Şehir' ve 'Paramparça' gibi dizilerde rol alan başarılı oyuncu ve şarkıcı Ayta Sözeri, LGBTİ+ hak savunuculuğu ile de biliniyor.

Bir dönem Pembe Hayat Derneği’nin yönetim kurulu üyesi olan Sözeri, İstanbul'da yakılarak öldürülen trans kadın Hande Kader için Meclis’te düzenlenen basın toplantısına katılmıştı. “Bizi en çok bu sessizlik ve toplumun iki yüzlü bakışıyla ürettiği nefret öldürüyor” diyerek LGBTİ'lerin ölümde bile ayrımcılık yaşadığına dikkat çekmişti.

İlgili içerikler:

Aile Arasında

Aile Arasında: Yaktın sen beni!

Ayta Sözeri’nin klibini izlediniz mi biblolar?


Etiketler: kültür sanat
Nefret