18/10/2021 | Yazar: Kaos GL

Azerbaycan’da kadınların ve LGBTQ+'ların hakları için feminist mücadele yürüten Femkulis; kurucularından Sanay Yağmur’un maruz kaldığı cinsel saldırıyı duyurdu.

Azerbaycan’da Femkulis uluslararası dayanışma bekliyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Azerbaycan’da kadınların ve LGBTQ+'ların hakları için feminist mücadele yürüten Femkulis; kurucularından Sanay Yağmur’un maruz kaldığı cinsel saldırıyı duyurdu ve dayanışma beklediğini açıkladı.

Femkulis, ülkedeki en genç feminist aktivist olarak tanınan ve defalarca polis şiddeti, fiziksel ile siber saldırılara maruz bırakılan Sanay Yağmur’un, 25 Ağustos 2020'de cinsel saldırıya uğradığını, bu suçla ilgili yürütülen soruşturmanın açıkça taraflı olduğunu söylüyor:

“Resmi tıbbi bilirkişi raporlarıyla teyit edilen cinsel şiddete ilişkin yeterli kanıt olmasına rağmen, savcılık davayı adalete teslim etmek için yeterli çabayı göstermedi, bunun yerine yetkililer defalarca Sanay'ı, feminist hareketi ve Sanay'ın annesi Zümrüd Yağmur'u suçladı. Zümrüd Yağmur, kendisi yasaklı iki siyasi romanın yazarı ve aile içi şiddet mağdurlarını destekleyen örgütün başkanı.”

Sanay Yağmur’a karşı cinsel şiddette bulunan suçlunun tutuklanmadığının altını çizen Femkulis, ceza davasının sonlandırıldığını; Avukat Zibeyda Zakariyayeva ve Zumrud Yağmur'un Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Başsavcı Kamran Aliyev ve Ombudsman Sabina Aliyeva'ya yaptığı çağrıların yanıtsız kaldığını söylüyor.

Münferit değil!

Femkulis, Sanay Yağmur’un cinsel saldırıya uğramadan önce kişisel Instagram hesabının ele geçirildiğini ve paylaşımlarının pornografik sitelerde yayımlandığını söylüyor:

“Bu davayla ilgili gerçekler toplanıp İçişleri Bakanlığı’na teslim edilmesine rağmen, soruşturma tamamlanmadı ve şikayet soruşturma dışı kaldı. Haziran 2021'deki başka bir siber saldırı sırasında, şüpheli bir siber suçlu, faaliyetlerini durdurmadığı takdirde cinsel saldırı hakkındaki bilgileri kamuoyuna açıklayacak olan Sanay'a şantaj yaptı.”

azerbaycan-da-femkulis-uluslararasi-dayanisma-bekliyor-1

Fotoğraf: Sanay Yağmur işkenceye gözaltına alınıyor, Abzas

Sanay Yağmur’a adalet çağrısına ses verin!

Sanay'a uygulanan cinsel şiddetin ve sonrasında failin kolluk kuvvetleri tarafından korunmasının, olayın önceden planlandığını ya da sonradan siyasi intikama dönüştüğünü kanıtladığını bildiren Femkulis, “Tüm tıbbi muayeneler suçu teyit etmesine rağmen, failin tutuklanmaması ve davaya son verilmesi feministlere yönelik nefretin bir başka açık örneğidir. Bu kişisel bir sorun değil, Azerbaycan'da kadına yönelik şiddetin ve devletin bu konuya kayıtsızlığının ve ön yargısının sonucudur” diyor.

Femkulis, Sanay Yağmur’a adalet çağrısının uluslararası gündemde yer edinmesi için herkesi yaşananları duyurmaya ve ortak mücadeleye bekliyor.

Femkulis'in dayanışmaya çağıran videosunu buradan izleyebilirsiniz.Video Haber İkon  İlgili Video:


Etiketler: insan hakları, kadın, nefret suçları, dünyadan
İstihdam