09/02/2022 | Yazar: Kaos GL

Genç LGBTİ+ Derneği’nden Barış Azar, Monokritik YouTube kanalında yayımlanan #hashtag programına konuk oldu.

Barış Azar: Nefret söylemi bir grubun tamamına zarar verir Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Genç LGBTİ+ Derneği’nden Barış Azar katıldığı programda LGBTİ+ varoluşlara, LGBTİ+’ların yaşadıkları sorunlara ve maruz bırakıldıkları hak ihlallerine dair soruları yanıtladı.  

Azar, LGBTİ+’ların kendini keşfetme ve açılması sürecinde kavramların kolaylaştırıcı olduğunu söyledi.

“Kavramların biliniyor olması insanların kendini tanımlaması noktasında bir kolaylık getiriyor. Bu ilk aşama. İkinci aşamadaysa uygun sosyal çevreniz olması gerekiyor. Sürekli büyütülürken eşcinselliğin kötü, yanlış bir şey olduğunu duyarak büyürseniz eşcinsel olduğunuza dair hisleriniz olsa bile bunu baskılayabilirsiniz.”

Barış Azar, nefret söylemiyle ifade özgürlüğü arasındaki farkıysa şu sözlerle açıkladı: “Ben seni sevmiyorum bir nefret söylemi değildir mesela. Bunu bir transa da söyleyebilirsin. Onu kişisel olarak sevmiyor olabilirsin. Ama nefret dediğimiz şeyde ayrımcı saik arıyoruz aslında. Ben translardan nefret ediyorum, ben transları sevmiyorum, translar bence kötüler dediğinizde o söylemden kimin etkilendiği önemli… Nefret söylemi dediğimiz şey o grubu ilgilendirir. Bir transfobik saldırı sadece o kişiye yapılmış bir saldırı değildir aslında. Grubun tamamına bir mesaj verir. Der ki “bunu yaparsan, başına bu gelir.”

Programın tamamını buradan izleyebilirsiniz!


Etiketler: insan hakları, medya
Telegram