01/12/2020 | Yazar: Aslı Alpar

2020’de Türkiye yazılı basınında HIV’e dair önyargı ve korkuyu yaygınlaştıran, HIV’le yaşayanları ve LGBTİ+’ları hedef gösteren haberleri inceledik.

Basında HIV: 2020 gazetelerinde ayrımcılık Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

2020’de Türkiye yazılı basınında HIV’e dair önyargı ve korkuyu yaygınlaştıran haberleri inceledik. Gazeteler, “AIDS paniği”, “haramın sebep olduğu AIDS” benzeri ayrımcı ifadelere ek olarak Covid-19’la HIV’i ilişkilendirerek bilimdışı iddialarla çeşitli komplo teorileri ortaya attı.

İşte o haberlerden bazıları…

6 Mart, Manşet Aydın

“Aydın’da AIDS Paniği” başlıklı haberde transfobi ve HIVfobi bir arada: “Efeler’de düzenlenen fuhuş operasyonu kapsamında yakalanan travestilerden birinin HIV testi pozitif çıktı.” Haberi, Aydın’da çıkan Denge gazetesi dışında, Söke Eskpres ve İzmir’de çıkan Yenigün gazetesi de benzeri ifadelerle yayımladı.

28 Nisan, Doğru Haber

Yusuf Arifoğlu: “Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikâhsız hayatın İslami literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu HIV virüsüne maruz kalıyor.”

29 Nisan, Batman Gazetesi

Halil Candan: “Bugün AİDS olarak bilinen hastalık, aslında eşcinsel ilişkiler sonucu oluşurken, asıl adı olan GRID de (Eşcinsellikle İlişkili Bağışıklık Sistemi Bozukluğu) sonradan eşcinsel lobilerin devreye girmesiyle değiştirildi.”

10 Ağustos, Akit ve Kilis’in Sesi

Abdurrahman Dilipak: “Bu yeni virüs eski SARS'dan farklı bulgularla ortaya çıkacak. Çünkü içine bir de HIV yüklenmiş. Çok daha hızlı yayılacak. Mutasyona uğrayacak. Çok yüksek ölümlere neden olacak.”

9 Eylül, İstikbal, Eskişehir

Mustafa Kantarcı: “Oysa ülkemizde, zina suç sayılmalıdır. Çünkü bu alanda, ülkemizde yaşananlar, Türk-Aile yapısına, zarar veriyor, aileleri, mağdur da ediyor. Toplu değerleri, sürekli erozyona uğruyor. HIV virüsüne gibi, rahatsızlıkları da yaygın hale getiriyor.”

26 Kasım, Manşet (Aydın)

“Nazilli'de AİDS paniği: Nazilli İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yedi ayrı eve düzenlediği fuhuş operasyonun ardından şok bir sonuç ortaya çıktı. Gözaltına alınan 11 şüpheliden 3'ünün AİDS olduğu öğrenildi. Yapılan sağlık kontrollerinde HIV Pozitif (AİDS) çıkan 3 kişiden ikisinin travesti, birinin de yabancı uyruklu kadın olduğu öğrenildi.”

 


Etiketler: insan hakları, medya, sağlık, sağlık hakkı
nefret