25/03/2021 | Yazar: Kaos GL

Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği’nin düzenlediği ‘Başka Aileler Vardır’ çalıştayı 3-4 Nisan’da çevrimiçi ortamda yapılacak.

‘Başka’ Aileler Vardır Çalıştayı 3-4 Nisan’da! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

“Başka bir aile mümkün” diyerek yola çıkan LGBTİ+ ebeveynleri, yakınları ve dostlarının kurduğu Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği (GALADER), insan haklarını temel alarak sürdürdüğü çalışmalarını ve aile dayanışmasını akademik ortamda tartıştırmak, aile kurumuna dair yenilikçi tartışmaları yaygınlaştırmak için “‘Başka’ Aileler Vardır” başlıklı iki günlük bir çalıştay düzenliyor.

GALADER’in TED Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Merkezi ile beraber düzenlediği ve Friedrich Ebert Stiftung derneğinin finansal destek verdiği çalıştay 3-4 Nisan’da çevrimiçi gerçekleşecek.

“Aileye dair dar ve kısıtlayıcı söylemi kırmak istiyoruz”

GALADER Başkanı Nedime Erdoğan bu çalıştayı düzenleme amaçlarının “aileye dair dar ve kısıtlayıcı söylemi kırmak, daha kapsayıcı tartışmaları gerçekleştirmek ve ‘başka’ aile tahayyüllerinin olanağı üzerine konuşmak” olarak belirtiyor. Günümüzde hem dünyada hem de Türkiye’de toplumun yapısında ve bireylerin hayat tarzı anlayışlarında çok önemli ve derin değişimler söz konusu olduğunu belirten TED Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Merkezinden Dr. Öğretim Üyesi Gülçin Con Wright, “özellikle toplumsal cinsiyet ve cinsel yönelim temelinde atılan eşitlikçi adımların, sadece bireylerin insan hakları açısından değil aynı zamanda aileye dair anlayış ve tasavvur açısından da temel değişikliklere önayak olduğu”nu vurguluyor. “İdeal aile tanımının darlığının, heteronormatif ve ataerkil değerler üstüne kurulmuş yapısının sorgulamaya açıldığını ve birçok akademisyenin, aktivistin ve bilim insanının alternatif tanımlar, yapılar, deneyimler ve ilişkiler üzerine daha çok kafa yormaya başladığını gördüklerini ve bu tartışmalardan daha çok kişinin haberdar olması için bu çalıştayı düzenlediklerini” belirten Gülçin Con Wright, hakim ayırımcı söyleme rağmen Türkiye’de de benzer bir durumun söz konusu olduğunu söylüyor.

Aile kavramı ile ilgili doğrudan, dolaylı çalışması, merakı olan herkesi çalıştaya davet eden GALADER Başkanı Nedime Erdoğan ise şöyle diyor:

“Yaygın söylemdeki tektipleştirici aile anlayışı bazı tartışmaların gerçekleştirilmesi önünde önemli bir engel teşkil etse de bu alanda insan hakları savunuculuğu, dayanışma temelinde ve bilimsel alanda çok güzel işler yapılıyor. Bunu görmek isteyen herkesi çalıştayımıza bekliyoruz”.

baska-aileler-vardir-calistayi-3-4-nisan-da-1

Nasıl katılabilirim?

Çalıştay, GALADER ve TED Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Merkezi iş birliğinde ve Friedrich Ebert Stiftung Derneği finansal desteğiyle 3-4 Nisan 10.00-16.00 saatleri arasında Zoom üzerinden çevrimiçi gerçekleşecek. Çalıştaya katılmak için başvuru formu aşağıda. 

Başvuru formuna ve detaylı programa GALADER’in web sayfasından (galader.org) ve sosyal medya hesaplarından da ulaşmak mümkün.

TÜRKÇE FORM: https://forms.gle/8WdGpczPXXF5rkWr7 

İNGİLİZCE FORM: https://forms.gle/qfSgPqA4W8MG5YgcA 


Etiketler: insan hakları, aile
nefret