29/03/2010 | Yazar: Kaos GL

BDP, Anayasa değişiklik paketiyle ilgili önerilerini açıkladı: A

BDP: Anayasanın Başlangıç Maddeleri Değişsin Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
BDP, Anayasa değişiklik paketiyle ilgili önerilerini açıkladı: Anayasanın başlangıç bölümü değiştirilerek, toplumun bütün kesimlerinin aidiyet hissettiği bir şekilde yeniden düzenlensin, seçim barajı yüzde 3 olsun.

BDP, AK Parti’nin hazırladığı anayasa değişiklik teklifi ile ilgili önerilerini iletti. Acil Demokrasi Paketi adını verdikleri anayasa değişiklik listesinde ana dilde eğitim, seçim barajının yüzde 3'e indirilmesi ya da beş bölgede en çok oyu alan partinin Meclis'e girebilmesi, Hazine yardımı ve terörle mücadele yasasında değişiklik yer alıyor. 
 
BDP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, Siirt Milletvekili Osman Özçelik ile Genel Başkan Yardımcısı Meral Beştaş, TBMM’de basın toplantısı düzenledi.  Beştaş, 1982 anayasasının tamamen değiştirilmesi yönündeki görüşlerini koruduklarını, bunda da ısrarlı olduklarını söyledi. Anayasa’nın tamamen değiştirilmesi konusundaki toplumsal talebin olgunlaştığını ifade eden Beştaş, "Parlamentomuzun bu talebe yanıt verecek durumda olduğunu, aksine görüşlerin geçerli olmadığını belirtmek isteriz" dedi.

Beştaş’ın verdiği bilgiye göre, BDP’nin AK Parti’nin teklifinden farklılık gösteren önerileri şöyle:
"-Kadınlara kota verilsin ve pozitif ayrımcılık yapılsın.
-Kişisel verilerin korunması için bağımsız "Kişisel Verileri Koruma Üst Kurulu" oluşturulsun.
-"Türk toplumu" ibaresi yerine "Türkiye toplumu" ibaresi konulsun.
-Memurlara grev hakkı da tanınsın.
-Parti kapatma kaldırılsın, yerine hazine yardımı kesilsin.
-Hazine yardımından yoksun bırakılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının dava açmak istemesi durumunda bunun uygun olup olmadığına karar verecek olan Meclis komisyonunda, Hazine yardımından yoksun bırakılması istenen partiden de 5 üye yer alsın. Parti TBMM’de temsil edilmiyorsa dahi bu 5 üyeyi verebilsin.
- ‘Siyaset yasağı’ kaldırılsın.
- Askeri disiplin suçlarına ilişkin davalara bakmak üzere "disiplin mahkemeleri" kurulsun. Bu mahkemeler sadece askeri disiplin suçlarına baksın. Bunun dışındaki tüm suçlarda asker kişiler sivil yargıda yargılansın. Savaş hali de dahil siviller hiçbir şekilde askeri mahkemelerde yargılanmasın.
-Adalet Bakanı HSYK’dan çıkarılsın. Müsteşar ise tabii üye olarak yer alsın. Kurulun başkanı üyeler arasından seçilsin."
BDP, HSYK ve Anayasa Mahkemesine üye seçimi konusunda da farklı önerilerde bulundu. Anayasa Mahkemesi üyelerinin görev süresinin 9 yıl olması ve ikinci kez seçilememeleri de BDP’nin önerileri arasında yer alıyor.

-TEKLİFTE YER ALMAYAN ÖNERİLER-

Beştaş, teklife ilişkin önerilerin dışında da önerilerinin bulunduğunu belirterek, "milletvekili yeminin evrensel değerlere uygun hale getirilmesi", YÖK’ün ve Diyanet İşleri Başkanlığının yeniden düzenlenmesi, Genelkurmay Başkanlığının Milli Savunma Bakanlığına bağlanması, MGK’nın yapısının gözden geçirilmesi, Cumhurbaşkanın yetkilerinin sınırlandırılması, "başlangıç bölümünün değiştirilerek, toplumun bütün kesimlerinin aidiyet hissettiği bir şekilde yeniden düzenlenmesi", din dersinin zorunlu olmaktan çıkarılması, "herkese ana dilde eğitim yapma hakkı verilmesi", "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının yeniden tanımlanması" ve dokunulmazlığın kürsü ile sınırlandırılmasını istediklerini ifade etti.

-BARAJ KONUSUNDA YENİ ÖNERİ-

Yasalarda da değişiklik yapılmasını istediklerini belirten Beştaş, seçim barajının yüzde 3’e düşürülmesini istediklerini, bu yönde daha önce yasa teklifi verdiklerini anımsattı. Beştaş, yüzde 10 barajını geçemeyen partilerin milletvekili çıkaramayacaklarına ilişkin hükmün korunabileceğini, ancak ülke genelinde toplam 5 seçim çevresinde birinci çıkan partilerin de ülke barajını geçmiş sayılmasını önerdiklerini bildirdi.

Sorulara da yanıtlayan Beştaş, "BDP’nin desteği kritik. İstediğiniz hiçbir değişiklik yapılmazsa BDP destek vermeyecek mi?" sorusuna karşılık, "Değişiklik önerilerimizi sunuyoruz. Bunlar üzerinde tartışma yaşanabilir. Ancak şimdiden kesin bir şekilde destekleyeceğiz ya da desteklemeyeceğiz şeklinde bir beyanda bulunmak istemiyoruz. Fakat bunlar öncelik verdiğimiz hususlar. Bunlar üzerinde bir uzlaşma olanağı sağlanmazsa tekrar partimizin yetkili kurullarında bu husus tartışılacaktır" dedi.

Basın toplantısının ardından Geylani, Özçelik ve Beştaş, önerilerini AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’ye iletti. Görüşme, basına kapalı gerçekleşti.
 

Etiketler: insan hakları, sivil anayasa
İstihdam