02/12/2019 | Yazar: Kaos GL

İstanbul’da bulunan galeri SANATORIUM’da 6 Aralık’ta açılacak “Artificial Bloom; Fluid Archives” adlı sergi belgeleme araçlarının siber-feminist bağlamını düşündürecek.

Belgelemenin siber-feminist bağlamı üzerine bir sergi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Eser: Christiane Peschek işinden bir kesit 

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan galeri SANATORIUM 6 Aralık’ta “Artificial Bloom; Fluid Archives / Yapay Çiçeklenme; Akışkan Arşivler” adlı sergiye ev sahipliği yapacak.

Sanal ağların sağladığı genişlemeyi, feminen ve queer hatıranın mekânı olarak ele alan sergide Zeynep Beler, Luz Blanco ve Christiane Peschek’in işleri yer alacak.

Melih Aydemir’in küratörlüğündeki sergi şöyle tanıtılıyor:

Katmanlar arasındaki geçiş ve beden hafızasının arkeolojisibelgelemenin-siber-feminist-baglami-uzerine-bir-sergi-1

“IRL (gerçek hayattaki) ve sanal varlığımız arasındaki çizgi bulanıklaştıkça kendimizi tekrar inşa etmek ve bedensel sınırlarımızı genişletmek için yeni ihtimaller ve yollar buluyoruz. Varlığımız sürekli genişleyen İnternet üzerinde hatıralarımızı toplama ve saklama yollarımız ile dönüşüyor. Sergi, dijitalin deneyimlerimizi, anılarımızı ve kimliğimizi kapsayan bu alanında belirli bir bakışın yarattığı çizgisel anlatıların dışındaki ihtimalleri arıyor. Bunun yanında sanal ağların sağladığı genişlemeyi, feminen ve kuir hatıranın kendine yuva bulacağı bir mekân olarak ele alırken, uzantımız haline gelen belgeleme araçlarının siber-feminist bağlamı üzerine düşünüyor.

“Akışkan Arşivler, belgelenmeye değersiz bulunmuş, belki “gerçek-dışı” ancak beden hafızası yoluyla aktarılmış ve yayılmış anıları katmanlaştırır. Artificial Bloom (Yapay Çiçeklenme) SOPHIE’nin kişinin bedeninin tekrar-inşasını olumlayan 2018 tarihli “Faceshopping” şarkısından bir alıntıdır. Artificial Bloom bu geçiş sürecini (transition) bir çiçek açılması olarak ele alır. Bloom aynı zamanda fotoğraf düzenleme programlarında fotoğrafa yoğun bir aydınlık ekleyerek detayları yumuşatan efektin adıdır.

“Christiane Peschek dijital kalıntılar ile çalışan gelecekteki bir arkeolog hayal ederek dijital resimler için sanal bir mağara yaratır. Klasik kadın pozlarını gösteren fotoğrafları manipüle eden Peschek, onları tekno-feminist bedenlere dönüştürür. Işık yansıtan materyaller ile tamamlanan yerleştirme, izleyicilerinin akıllı telefonlarının flaş ışıkları ile aktivite olur ve günümüzün gözleme davranışlarını sorgular. Zeynep Beler’in cep telefonu ile fotoğrafladığı, ardından resimlediği anlar ise, post-internet döneminde kadın deneyimini belgeler. Akıllı telefon tutan el ve beden parçaları eriyerek birbirine karışır; cinsiyetsizleşen beden, başka bedenleri taşıyan bir yüzeye dönüşür. Beler işlerini galeriye nalbur malzemeleri kullanarak yerleştirir. Kablo kelepçeleriyle katmanlar birleşirken, yerleştirme bir tekno sistemi taşıyan bedene dönüşür. Luz Blanco’nun işleri aktarım sürecinde kaybolan parçalar üzerine düşünür. Fotoğraftaki pikselleri tek tek ayırarak kâğıda çizim yoluyla işleyen Blanco, bedenlerin ve anıların ayrıldığı katmanları gösterir. Katmanlar arasındaki geçiş bir beden hafızasının arkeolojisini sunar.”

Sergi, 19 Ocak Pazar gününe dek SANATORIUM’da görülebilir.

 


Etiketler: kültür sanat
bülten