22/05/2023 | Yazar: Kaos GL

Berlin Maxim Gorki Tiyatrosu, “Gezi’nin 10. Yılı” programı kapsamında çocukları LGBTİ+ olan Türkiyeli bir grup anne ve babanın hikayelerini seyirciye taşıyan “Benim Çocuğum” belgeselini gösterecek.

“Benim Çocuğum” Berlin’de izleyenle buluşacak Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Almanya’nın Berlin şehrinde bulunan Maxim Gorki Tiyatrosu’nun bu yıl “Gezi’nin 10. Yılı” temasıyla düzenlediği 6. Berlin Sonbahar Salonu (6. Berliner Herbstsalon) etkinlikleri 25 Mayıs – 26 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek.

Anthony Hüseyin ve Yunus Ersoy küratörlüğünde, Zehra Doğan ve Yeşim Duman’ın katkılarıyla hazırlanan #DirenAyol kategorisi etkinlikleri kapsamında çocukları LGBTİ+ olan Türkiyeli bir grup anne ve babanın hikayelerini seyirciye taşıyan “Benim Çocuğum” belgeseli gösterilecek.

25 Haziran Pazar günü 19:00’da başlayacak olan gösterimin ardından filmin yönetmeni Can Candan ile soru-cevap etkinliği yapılacak. Etkinliğin soru-cevap bölümünü Sinem Deniz modere edecek.

“Benim Çocuğum” hakkında

Çocukları LGBTİ+ olan Türkiyeli bir grup anne ve babanın hikayelerini seyirciye taşıyan “Benim Çocuğum”, Ocak 2013’te yayınlandı. Yönetmenliğini Can Candan’ın üstlendiği, 82 dakikalık uzun metraj belgeselde muhafazakar, homofobik, transfobik bir toplumda bir yandan aile, bir yandan da aktivist olmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlayan LİSTAG’lı yedi ebeveynin deneyimleri aktarılıyor.

İzleyiciyi İstanbul’da beş eve götüren belgeselde, LGBTİ+’ların aileleri kendi ebeveynlik deneyimlerini, çocuklarının büyüme ve kendilerine açılma dönemlerini, bu süreçle baş ederken geçtikleri zorlu yolları, kendi aileleriyle bu durumu nasıl paylaştıklarını ve ebeveyn olmanın neler gerektirdiğini yeniden öğrendikleri süreçleri anlatıyorlar.


Etiketler: insan hakları, kültür sanat, yaşam, aile
İstihdam