03/09/2019 | Yazar: Gözde Demirbilek

Beyaz TV’nin yaz programı “Beyaz Magazin” yorumcuları, Doruk Doğrusöz’ün cinsiyet geçiş sürecini transfobik ifadelerle yorumladı.

Beyaz TV’de transfobi: Yorumcular değişiyor, ayrımcılık devam ediyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Beyaz TV’nin yaz programı “Beyaz Magazin” yorumcuları, Doruk Doğrusöz’ün cinsiyet geçiş sürecini transfobik ifadelerle yorumladı.

Beyaz TV’nin yaz programı “Beyaz Magazin”, Pınar Ergüner moderatörlüğünde Canan Danyıldız ve Sinem Yıldız’ın magazin gündemini yorumladığı bir formatta yayın yapıyor.

Programın 29 Ağustos tarihli yayınında, cinsiyet geçiş sürecinde* olan Doruk Doğrusöz yeni fotoğraflarıyla konu oldu. Doğrusöz’ün süreç öncesi fotoğrafları, ekrana verilerek transfobik ifadelerle yorumlandı.

Sinem Yıldız, ismini vermediği bir doktorun en çok “cinsiyet değiştirme” operasyonu yaptığını ve süreç içinde olan kişileri “çaktırmadan” parmağıyla gösterdiğini söyledi. Ardından “İnanamazsınız, anlamanıza imkân yok” ifadelerini kullandı.

Canan Danyıldız ise “Açıkça fikrimi söylemem gerekirse, dillendirip özendirmemek gerektiğini düşünüyorum. Günün sonunda aile denen bir şey var ve onu korumak lazım. Bu iş çok büyürse, çocuk sahibi olmak gibi şeylerin önünü kapatıyormuşuz gibi geliyor” dedi. Sinem Yıldız’ın “Ama biz kimliği veriyoruz ama (geçiş süreci sonrası nüfus cüzdanı değişiminden söz ediyor) toplum o kimliği kabullenemiyor” eklemesi üzerine moderatör Pınar Ergüner ise “Bir nüfus cüzdanı var bir de toplumun sana verdiği kimlik var” dedi.

Canan Danyıldız’ın “Mahallelerimizde eskiden olurdu, hatta bizim mahallemizde ‘Kız Hüseyin’ diye biri vardı, onu korur kollarlardı” demesi üzerine Sinem Yıldız “Bu kadar rahat giyinemiyorlardı, kimliklerini bu kadar rahat yansıtamıyorlardı. Ama maalesef hâlâ kabullenmeyip zarar veren, şiddet uygulayan, hatta öldürenler var biliyorsun” cevabını verdi.

Danyıldız ise “Dürüst olayım, bana belki kızacaklar insanlar ama normalleştirme taraftarı değilim. İnsanların ne olduğunu bilemem ama bu kadar da böyle bunun üzerinden para kazanmak… Cinsiyet değiştirenler evleniyor ve çok mutlu gibi… Aile bana hâlâ bir kadın ve bir erkekle, gerçek bir kadın ve erkekle yapılan, çocukları olan bir kurummuş ve öyle kalması gerekiyormuş gibi geliyor” dedi.

Doruk Doğrusöz’ün konu olduğu yayını buradan izleyebileceğiniz kısmın sonuna doğru Selin Ciğerci’nin Ayşe Arman’a verdiği röportaj konu oldu. Canan Danyıldız, Selin Ciğerci’yi takip eden kişilerin büyük bir çoğunluğunun erkek olduğunu belirtip “Bizim o erkek erkek dediklerimiz de niye böyle meyillere meraklı diye soruyosun, aslında orada başka bir skandal var” diyerek aynı cümlede hem homofobik hem transfobik ifadelerde bulundu.

Bu ilk mi?

Beyaz TV’nin Ece Erken ve Bircan Bali’nin yorumcu olarak yer aldığı başka bir magazin programı “Söylemezsem Olmaz” geçtiğimiz dönem üç ayrı LGBTİ+fobik yayına imza atmıştı. Biseksüel kelimesinin sansürlenmesi ile başlayan süreçte program, Hakan Akkaya’nın güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerini “Çıplak erkekle skandal gecesi” şeklinde ekrana vermişti. Ardından aynı programda Emel Müftüoğlu’nun “Cinsel yönelimim Allah’la benim aramdadır” sözleri ayrımcı ifadelerle yorumlanmıştı.

*Bu haberde geçen “cinsiyet geçiş süreci” ifadesi Doruk Doğrusöz’ün verdiği röportaja bağlı kalınarak kullanılmıştır.

İlgili Haber

Beyaz TV, “biseksüel” kelimesini sansürledi

“Söylemezsem Olmaz” ayrımcılığa devam ediyor

Yine “Söylemezsem Olmaz” yine ayrımcılık!


Etiketler: medya
İstihdam