16/04/2018 | Yazar: Kaos GL

“Sen de Anlat” maruz kaldığınız ya da tanık olduğunuz cinsel saldırıları bildirmeye çağırıyor.

Bir dayanışma platformu: Sen de Anlat Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

“Sen de Anlat” maruz kaldığınız ya da tanık olduğunuz cinsel saldırıları bildirmeye çağırıyor.

Sen de Anlat, kamusal alanda cinsel tacize ve/veya cinsel saldırıya maruz kalan veya tanık olanların yaşadıklarını paylaşabilecekleri, psikolojik ve hukuksal destek konusunda rehberlik yapan dayanışma sağlayan bir platformu. Cinsiyet ayrımı yapmaksızın herkesin çözümün parçası haline gelmesini sağlayan bir anlayışı kendisine ilke ediniyor.

2010 yılından beri Mısır'da etkin olan HarassMap adlı platformun Türkiye uzantısı olan platform, kitle kaynak kullanımı yöntemiyle yöntemiyle kamusal alanda meydana gelen cinsel taciz ve cinsel saldırı olaylarının verisini tutarak bu sorunun görünürlüğünü arttırmaya ve savunuculuğu güçlendirmeye katkı sağlamayı hedefliyor.

“Sokaklar, okullar, kafeler ve iş yerleri gibi yerlerden başlayarak çevremizin ‘güvenli alanlar’ haline gelmesi için adımları beraber atabiliriz. Bunun için insanların etraflarında gerçekleşenlere tepki göstermesini ve yaşadıklarını paylaşabilecekleri bir alanın olmasını ilk adım olarak görüyoruz. Cinsel taciz ve cinsel saldırıya karşı ne kadar ses çıkarırsak failler için yaptıkları eylem o kadar yapması zor hale gelecektir” diyerek yola çıkan platformda siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.

Nasıl paylaşırım?

Bir taciz veya cinsel saldırı olayına maruz kaldıysanız veya tanık olduysanız, Sen de Anlat’a buradan form aracılığıyla olayı anonim bir şekilde anlatmanız isteniyor. Taciz veya cinsel saldırı olayı meydana geldiği ân bildirimde bulunabileceğiniz gibi olay gerçekleştikten sonra da yazabilirsiniz.

Eğer etraftaki insanların müdahale ettiği bir taciz veya cinsel saldırı olayını bildirmek istiyorsanız direk “Bir müdahale bildirin” kısmını doldurabilirsiniz.


Etiketler: medya
Nefret