07/12/2022 | Yazar: Aslı Alpar

Singapur parlamentosu 29 Kasım’da erkekler arası cinsel ilişkiyi suç sayan yasayı kaldırdı.

“Bir dönüm noktasından çok bir uzlaşma gibi” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf: 377A’nın kaldırılması için düzenlenen bir eylem, 18 Haziran 2022, Singapur, Roslan RAHMAN / AFP

Singapur parlamentosu 29 Kasım’da erkekler arası cinsel ilişkiyi suç sayan yasayı kaldırdı. Ağustos ayında Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong eşcinselliği kriminalize eden yasa 377A’yı kaldıracaklarını duyurmuştu.

Singapur ayrımcı yasayı kaldırıldı ancak eşit evlilik hakkının önüne geçmek için anayasayı değiştirdi.

İçişleri Bakanı K. Shanmugam bu çelişkili durumu şöyle savundu: “Geleneksel, heteroseksüel aile değerlerine sahibiz ancak eşcinsellerin hayatlarını yaşamaları ve topluma katkıda bulunmaları için bir denge sağlamaya çalışıyoruz”

BBC’de Tessa Wong’a konuşan Singapur’da turist rehberi olarak çalışan Isaac Tng yasanın kaldırılmasını dönüm noktasından çok uzlaşma” olarak yorumluyor: “Yöneticilerden bazıları isteksizce 377A’yı yürürlükten kaldırdı. Bu, büyük bir dönüm noktasından çok bir uzlaşma gibi geliyor bana.”

Oyun yazarı ve aktivist Russell Heng ise yasanın kaldırılması için çok geç kalındığını söylüyor: “Buna çok sevindim ama bu kararın bu kadar geç gelmesinden memnun değilim. Gey bir arkadaşım çok iyi ifade ediyor; masanın üzerinde bırakılmış güzel, bir fincan kahve gibi, içiyorsun, evet, tadı kahve gibi. Ama soğuk.”


Etiketler: insan hakları, dünyadan
İstihdam