19/04/2022 | Yazar: Aslı Alpar

Birleşik Krallık’tan “onarım terapisi” yasağında u dönüşü! Hükümet “onarım terapisi” adlı işkenceyi translar için yasaklamıyor. LGBTİ+ örgütleri karara karşı çıkıyor: Trans hakları insan haklarıdır.”

Birleşik Krallık “onarım terapisi” yasağına transları dâhil etmiyor, LGBTİ+ örgütler kararı protesto ediyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf: LGBTİ+ aktivistleri, İngilter, Londra, Downing Caddesi 10'da “onarım terapisi” yasağını kastederek; “Transları Yasağa Dahil Et” sloganları atarken.

LGBTİ+ örgütleri, “Onarım terapisi”ni yasaklayacağına söz veren ancak mart sonunda transları bu yasak kapsamından çıkaran Birleşik Krallık hükümetini protesto ediyor.

BBC haberinde, hükümetin düzenleyeceği, LGBTİ+’ların haklarının konuşulacağı konferansa yüzden fazla LGBTİ+ örgütünün çekildiğini yazdı.

Hükümet konferansı yasakladı!

LGBTİ+ örgütlerin protesto ederek çekildiği konferans Birleşik Krallık hükümeti tarafından Londra'daki ilk Onur Yürüyüşü’nün ellinci yıldönümüne denk gelecek şekilde bu yaz yapılacak ve üç gün sürecekti. Ancak hükümet protestonun ardından konferansı iptal etti.


Hükümetin u dönüşü iğrenç!

Birleşik Krallık’ta LGBTİ+ örgütlerinin çatı kuruluşu LGBT+ Consortium, “onarım terapisi” işkencesinde hükümetin u dönüşünü iğrenç bulduğunu belirten bir bildiri yayımladı. Seksen iki örgütün imzaladığı bildiride gruplar, konferansa ancak Başbakan Boris Johnson’ın onarım terapisini tamamen yasaklamaları durumunda katılabileceklerini söylüyordu.

birlesik-krallik-onarim-terapisi-yasagina-translari-dahil-etmiyor-lgbti-orgutler-karari-protesto-ediyor-1

“Trans hakları başkalarının haklarından sonra gelmez”

Hükümetin iptal kararının ardından 6 Nisan’da LGBTİ+ Consortium yeni bir açıklama yayımladı ve şunları söyledi:

“Hükümetimizin bu yaşananları yeniden düşünmek için bir fırsat olarak görmesi gerekiyor. Her zaman olduğu gibi bugün de biriz. Trans hakları başkalarının haklarından sonra gelmez. Trans hakları doğrudan insan haklarıdır.

“Bu üzücü bir gün ama yaşananları değiştirmeye başlamamız ve herkesin kendini güvende hissedebileceği ve onurlu ve saygılı bir hayat yaşayabileceği bir ülke inşa etmeye çalışmamız gereken bir gün. Bunu adım adım nasıl başarabileceğimiz konusunda hükümetle görüşmeye devam edeceğiz.”

 

 


Etiketler: insan hakları, dünyadan
İstihdam