21/01/2021 | Yazar: Kaos GL

Boğaziçili LGBTİ+’lar, “Kayyuma Nakka” diyerek Onur Yürüyüşü düzenledi: “Susmuyoruz, vazgeçmiyoruz, buradayız, kabul etmiyoruz!”

Boğaziçi’nde Onur Yürüyüşü: Kayyuma nakka! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraflar: Boğaziçi Dayanışması

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevine, 2015'te AKP milletvekili aday adayı olan Melih Bulu'nun atanmasına karşı başlayan protesto eylemleri devam ediyor.

1 Ocak 2021 gece yarısı yapılan bu atamayla 1980’lerden sonra ilk kez Boğaziçi Üniversitesi’ne kurum dışından bir rektörün atanmış olması üzerine “kayyum rektöre” karşı direneceklerini açıklayan öğrenci ve öğretim üyelerinin kampüs içerisinde ve dışarıda eylem ve etkinlikleri devam ediyor.

bogazici-nde-onur-yuruyusu-kayyuma-nakka-1

Kayyum rektöre karşı nöbet kapsamında bugün Boğaziçili LGBTİ+’ların Sibel Can’ın Padişah şarkısından uyarladığı Kayyumşah şarkısı hep beraber kaydedildi. Ardından Boğaziçili LGBTİ+’ların çağrısıyla Onur Yürüyüşü yapıldı.

Boğaziçili öğrencilerin yürüyüşü “Kayyumluk” olarak adını değiştirdikleri Rektörlük binasından başlayan yürüyüşte “Kayyuma Nakka” ve “Li Her Derê Qeyûman Re Na” yazılı pankartlar taşındı.

bogazici-nde-onur-yuruyusu-kayyuma-nakka-2

Öğrenciler, üniversitenin Güney Kampüs girişine kadar gökkuşağı, trans, non binary, aseksüel, biseksüel ve interseks bayraklarıyla yürüdü. Yürüyüş boyunca sık sık “Homofobik, bifobik, transfobik Rektör istemiyoruz”, “Dünya yerinden oynar, translar özgür olsa”, “Susma haykır translar vardır”, “Susma haykır interseks vardır”, “Melih kaç kaç kaç, ibneler geliyor”, “Travestiyiz, buradayız alışın alışın gitmiyoruz” ve “BİMEKS işçileri yalnız değildir” sloganları atıldı.

Rektörlük binası önünde ve ardından Güney Kapı’da okunan basın açıklamasında, “Susmuyoruz, vazgeçmiyoruz, burdayız, kabul etmiyoruz” denildi.

bogazici-nde-onur-yuruyusu-kayyuma-nakka-3

“Susmuyoruz, vazgeçmiyoruz, buradayız, kabul etmiyoruz!”

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Susmuyoruz, vazgeçmiyoruz, buradayız, kabul etmiyoruz!

“Bir bebekten bir katil yaratan karanlığa; bizleri cinsiyet kimliğimize, cinsel yönelimlerimize, etnisitemize, inancımıza veya inançsızlığımıza, sınıfımıza ve dilimize göre ayrıştırmaya çalışan nefrete; atanan kayyumlar başta olmak üzere özgür düşünceyi ve çok sesliliği zaptetmeye çalışan tek tipçi zihniyete karşı buradayız. Mücadelemize devam ediyoruz!

“Çeşitli bahanelerle basın hürriyetini medya kuruluşlarına, yerel halk iradelerini ise belediyelere atadıkları kayyumlar ile gasp edenlerin bugünkü hedefi ise özgür ve özerk olması gereken üniversiteler. Kendinden olmayanı terörist ilan eden iktidarın pratikleri ise yine aynı: kolluk kuvvetleri, medya manipülasyonu, hedef göstermeler, sosyal medya troll’ükleri, baskı ve korku politikaları...

“Tam 20 gündür akademisyeni, emekçisi, öğrencisi ve mezunuyla tüm Boğaziçi bileşenleri olarak bizler topyekün bu antidemokratik atamaya karşı omuz omuza mücadele veriyoruz. Çünkü biz bu kayyumu bir öncekinden tanıyoruz. 2016’da okulumuzda yapılan seçimlerde oyların %86’sını alarak rektör seçilen Gülay Barbarosoğlu’nun görevinin başına geçmesi engellenmişti. Yerine atanan Mehmed Özkan’nın kayyum olarak yaptığı ilk icraatlarından biri 2017 senesinde BÜLGBTİ+’nın yürütücülüğünü üstlendiği Hande Kader Bursunu, tüm gereklilikler tamamlanmış olmasına rağmen iptal etmekti. Aynı sene yandaş medyada hedef gösterilen Kuir Performans gecesi kayyumluk tarafından iptal edilmeye çalışıldı. Boğaziçi Onur Yürüyüşleri emniyet amirlerinin “Müdahale ederiz!” tehditlerinin sonucu olarak 2017’den itibaren Güney Kampüse sıkıştırıldı. Halihazırda saldırı altında ve yetersiz olan cinsiyetsiz tuvaletlerin sayısı gitgide azaltıldı.

Yine Özkan yönetimi aracılığıyla hükümetin ahlakçı ve normatif politikaları Kilyos Sarıtepe Kampüsünden başlayarak uygulamaya konuldu, okulumuzun özgürlükçü ilkelerine saldırıldı. Başta Kilyos’ta olmak üzere karma yurtlar kaldırıldı, YADYOK binasına gece girişler engellendi, güvenlikler kayyumdan aldıkları cesaretle öğrencileri “hizaya sokma”yı kendilerine görev bildi.

“2018’de gecenin bir yarısı kampüslere girişlerine kayyum tarafından izin verilen özel harekat polisleri, öğrenci yurtlarına şafak baskını yaparak 5 arkadaşımızı yaka paça gözaltına aldı. Olayın sabahında bu gözaltıları protesto etmek isteyen öğrenciler, basın açıklaması yapmalarına izin verilmeden Kuzey Kampüse bir ordu gibi giren polisler tarafından dağıtıldı, 7 arkadaşımız daha gözaltına alındı. Haftalarca hukuksuz bir biçimde tutuklu yargılanan 31 arkadaşımız polis tarafından darp edildi, işkence gördü ve LGBTİ+fobik şiddete maruz kaldı. Polislerin kampüslerde GBT kontrolü yapmasıyla ve sivil polislerin öğrencileri taciz etmeleri ile başlayan süreç, okulumuza turnikelerin ve güvenlik kameralarının getirilmesiyle pekişti.

“2019’da BÜLGBTİ+’nın kulüp üyelerine attığı e-posta sosyal medyaya sızdırıldı. Başlatılan linç kampanyasında arkadaşlarımız fotoğrafları kullanılarak asılsız iddialarla ifşalandı, hedef gösterildi, üyeler nefret söylemine ve tehditlere maruz kaldı. Üniversite yönetimi ise saldırı altındaki öğrencileri yalnız bırakmakla kalmadı, haklarında disiplin soruşturması başlattı. Bu süreçte sosyal medyada LGBTİ+fobik açıklamalar yapan Nesrin Özören’in Etik Kurula sevki için dilekçe toplandı lakin yüzlerce kişinin imzacısı olduğu bu dilekçeyi kayyumluk hiçbir gerekçe göstermeden reddetti, üstüne Özören Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü başkanı yapıldı.

“Benzer bir biçimde, emek sömürüsüne karşı haklı mücadeleleri gözaltılar ve davalar ile sindirilmeye çalışılan Bimeks isçilerinin eylemleri yok sayılarak, Bulu’nun intihalli tezinde de imzası bulunan, hırsız ve dolandırıcı Vedat Akgiray, İş Etiği dersleri vermeye devam etti ve kayyumluk kendisine karşı herhangi bir yaptırımda bulunmadı.

“Şimdi ise I. Kayyum yönetiminin tamamlayamadığını, Melih Bulu’yu okulumuza atayarak gerçekleştirmek istiyorlar. 1 Ocak’ta antidemokratik bir biçimde üniversitemize ikinci kez kayyum atanmasının ardından tam 20 gündür Hisarüstü ve Boğaziçi Üniversitesi’nin dahil olduğu yaşam alanlarımız polis ablukasında. Yalnız bu süreçte 45 arkadaşımız gözaltına alındı; antidemokratik atamalara karşı ses çıkardığımız için kapılarımız, duvarlarımız kırılarak evlerimize baskın yapıldı; terörist ve provokatör ilan edildik. Bizleri politik birer özne olarak görmeye dayanamayanlar hem sosyal medyada hem de ana akım medyada kimimize başörtüsü, kimimize LGBTİ+ kimliği, kimimize de Ermeni veya Kürt kimlikleri üzerinden saldırdı; hedef gösterildik. Gözaltına alınan Havin ve Yıldız arkadaşlarımız hem Kürt hem de LGBTİ+ oldukları için nefret söylemlerine maruz kaldı, tehdit edildi, ayrımcılığa ve cinsel şiddete maruz bırakıldı. Çıplak aramalarla, taciz ve tecavüz tehditleriyle mücadelemizi sindirmeye çalıştılar.

“Birkaç yıl önce okulumuza turnike getirenler şimdi de kampüs kapılarına kelepçe vurmuş, bizlerden hem öğrenci hem nüfus kimliğimizi polislere göstermemizi bekliyor; üstelik sivil polisler okulda ellerini kollarını sallayarak dolaşırken ve dur durak bilmeden kayıt aldıkları kameralarıyla, sözlü tacizleriyle, üzerimize diktikleri nefret dolu bakışlarıyla yaşam alanlarımızı işgal etmişken!

“Kayyumların boyunduruğu altına sokulmaya çalışılan yalnızca Boğaziçi Üniversitesi de değil. Kayyum Verşan Kök, ODTÜ’de örgütlü mücadele yürüten LGBTİ+’ların topluluk kurma taleplerini bürokratik dolambaca sokarak aylarca reddettiği gibi 2019 yılındaki ODTÜ Onur Yürüyüşünü kampüse girmelerine izin verdiği polis kuvvetleri aracılığı ile şiddet kullanarak engellemeye çalıştı. Doğrudan okul içine yapılan müdahalelerle arkadaşlarımızın gözaltına alınmasına, haklarında dava açılmasına adeta alkış tuttu. Benzer bir biçimde, Hacettepe Üniversitesi kayyumluğu Ankara Valiliğinin mahkemelerce hukuka aykırı bulunan yasak kararını bahane ederek hâlâ Kuir Araştırmaları Kulübü’nün faaliyetlerini durdurmaya çalışıyor. Kayyum atanan tüm üniversitelerde bu karanlık zihniyetle mücadele etmeye devam ediyoruz!

“Biz, Boğaziçili LGBTİ+’lar ve kadınlar olarak, her şeyin farkındayız. Başta Boğaziçi olmak üzere üniversitelerdeki mücadelelerin takipçisi, iradeleri gasp edilen halkların, sesleri kesilen muhalif basının, emek sömürüsüne karşı mücadele eden işçilerin ve emekçilerin de destekçisiyiz. Bugün Hisarüstü’nü, Boğaziçi’yi, akademik özgürlükleri, medyayı, yerel yönetimleri, halkların iradelerini abluka altına alanlar elbet bir gün gidecekler; biz, tüm adaletsizliklere karşı yılmadan mücadele edenler olarak, burada kalacağız.

“Ne fobileriniz ne tacizleriniz ne de tehditleriniz bizi yıldıramayacak. Çünkü ne yanlışız ne de yalnız! Ve biliyoruz ki: “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!”


Etiketler: insan hakları, eğitim
İstihdam