26/04/2018 | Yazar: Kaos GL

BÜLGBTİ+: “LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılığa son verecek kanunların hazırlanması taleplerimizi buradan bir kez daha yineliyoruz.”

Boğaziçi Üniversitesi 6. LGBTİ+ Onur Yürüyüşü: Alışın, buradayız! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

BÜLGBTİ+: “LGBTİ+'lara yönelik ayrımcılığa son verecek kanunların hazırlanması taleplerimizi buradan bir kez daha yineliyoruz.”

Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü (BÜLGBTİ+), kampüsü altıncı kez gökkuşağına boyadı. 6. LGBTİ+ Onur Yürüyüşü için bir araya gelen öğrenciler “Alışın, gitmiyoruz!” dedi:

“LGBTİ+ hareketine gönül veren ve bir kez daha “Alışın, gitmiyoruz” demek için şu an burada toplanan herkese merhaba! Bugün, Boğaziçi Üniversitesi 6. LGBTİ+ Onur Yürüyüşünü gerçekleştirebilmenin mutluluğu içindeyiz.”

“Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü olarak gerçekleştirdiğimiz bu yürüyüş, gerek yurt genelinde hareketin; gerekse okul içinde bizlerin çeşitli yasaklara maruz kaldığı bu yıl daha fazla önem taşımaktadır. 25 yıl önce ülkemizde faaliyetlerine başlayan ve 20 yıl önce de Boğaziçi Üniversitesi’ne taşınan LGBTİ+ hareketi, bugünlerde görünürlüğünü ve kazanımlarını koruma çabası vermektedir. BÜLGBTİ+ olarak bizler de çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalsak da bunun çaresinin dayanışmayı artırarak mücadeleye devam etmek olduğunun bilincindeyiz. Ağustos 2017’de trans öğrencilere destek için oluşturmak istediğimiz Hande Kader Bursu’nun rektörlük tarafından engellenmesi hâlâ hafızalarımızdaki yerini korumaktadır.”

“Kazanımlarımız var”

“Öte yandan iyiye giden şeyler ve bazı kazanımlarımız da var. Örneğin bu yıl Anayasa Mahkemesi, resmî cinsiyet kayıtlarının değiştirilebilmesi için trans bireylere uygulamakta olduğu ‘zorunlu kısırlaştırma’ şartını yürürlükten kaldırdı. Bunun gibi maruz kaldığımız tüm çağ dışı uygulamaları ortadan kaldırıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. Anayasaya cinsiyet kimliği ifadesinin eklenmesi ve LGBTİ+ bireylere yönelik ayrımcılığa son verecek kanunların hazırlanması taleplerimizi unutmuş değiliz, bunları buradan bir kez daha yineliyoruz.”

“Bu yıl giderek artan üye sayımızla birlikte okul içinde LGBTİ+ bireylere yönelik fobi ve tacizle mücadeleye devam ettik. Ön yargıları kırmaya, bize dikte edilen cinsiyet rollerini reddetmeye ve ne yalnız ne de yanlış olduğumuzu göstermeye devam ettik. Yaşamlarımızı başkalarının bizlere atadığı rollerle değil, kendi hür irademizle belirlemekteki ısrarımızı yineledik. Heteroseksistlere, homofobiklere, transfobiklere ve genel ahlakçılara bir kez daha sesleniyoruz: ‘ALIŞIN, BURADAYIZ, GİTMİYORUZ!’”

BÜLGBTİ+ kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü, üniversitenin kampüsünde LGBTİ+ öğrencileri görünür kılmak ve sosyo-kültürel etkinlikler düzenleyerek bir araya getirmek için faaliyet yürüten bir öğrenci kulübüdür.

Kulübün Facebook sayfasını takip ederek etkinliklerinden haberdar olabilir, çalışmalarına katılabilirsiniz.

12 Mayıs'ta ODTÜ'de!

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, 2. Onur Haftası kapsamında düzenlediği 8. ODTÜ Onur Yürüyüşü 12 Mayıs'ta gerçekleşecek. Ayrıntıları Dayanışma'nın Facebook sayfasından takip edebilirsiniz.


Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret