26/09/2017 | Yazar: Kaos GL

Boğaziçi Üniversitesi’nde üniversite yönetiminin baskıcı tutumuna tepki olarak Kür LGBTİ+ kuruldu.

Boğaziçi’nde yeni LGBTİ+ topluluğu: Kür LGBTİ+ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Boğaziçi Üniversitesi’nde üniversite yönetiminin baskıcı tutumuna tepki olarak Kür LGBTİ+ kuruldu.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Hande Kader Bursu sürecinde ayyuka çıkan baskıya karşı yeni bir LGBTİ+ topluluğu kuruldu. Kür LGBTİ+ Topluluğu, kurulduğunu şöyle duyurdu:

“Hande Kader Bursu süreci, son dönemlerde BÜLGBTİ+ üzerindeki baskı ve kısıtlamaları bir kez daha gözler önüne sermiştir. BÜLGBTİ+ zaten heteroseksist cisseksist bir düzenin içinde aktivizm yapmaya çalışırken atamalarla başa gelen yönetim yüzünden çok daha fazla kısıtlandırılmış ve zayıflatılmaya çalışılmıştır.

“Bizler üniversiteden bağımsız aktivistler olarak yapabileceğimiz daha çok şey olduğunu biliyoruz. Bu nedenle Boğaziçi Üniversitesi’nde yeniden bağımsız bir lgbti+ topluluğuna ihtiyaç olduğunu düşünen aktivistler olarak Kür LGBTİ+ Topluluğu’nu kurmaya karar verdik. Okulun kısıtlamalarından uzak özgür bir topluluk olarak BURADAYIZ, BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NDEYİZ, HER YERDEYİZ ve hiçbir baskıcı yönetim bunu değiştiremeyecek.”

Ne olmuştu?

Boğaziçi Rektörlüğü, Hande Kader Burs duyurusundan sonra “bursla ilgili bilgisi olmadığını” iddia ederek bağışları iade etmeye başladı. Boğaziçi LGBTİ+ “Üzgünüz” dediği açıklamada projenin bir yıldır sürdüğünü, resmi mailleşmeler olduğunu, yazışmalar sürerken şu anki Rektör’ün görevde dahi olmadığını hatırlattı.

Üniversite yönetimine bir tepki!

Kür LGBTİ+’dan Lilith H.B., KaosGL.org’a kurulmalarını ve Boğaziçi’nde LGBTİ+ hareketin tarihini yazdı:

“Falınızdaki üç vakte kadar alacağınız iyi haberi vermeye geldim. Boğaziçi Üniversitesinden bağımsız aktivistler Kür LGBTİ+ Topluluğunu kurdu!

“BoÜn LGBTİ+ Hareketi Tarihine Giriş 101: Boğaziçi Üniversitesinden geçip giden aktivistler zamanında örgütlenerek önce LeGaTo’yu, sonra luBUnya’yı kurmuşlardı. Çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu bu topluluklar dinamik yapıları gereği bir süre sonra çalışmalarını sonlandırıp yerlerini yeni bir topluluğa teslim etmişlerdi. 2014’te ise Boğaziçi Üniversitesinin o dönemki yönetiminin eşitlikçi, özgürlükçü yönetimine ve üniversitenin resmi kulübü olarak kurulan BÜLGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’ne güvenen luBUnya kendini feshetmişti.

“BoÜn LGBTİ+ Hareketi Yakın Tarihi: 2014’ten beri Boğaziçi Üniversitesinin sistemindeki çarklar arasında BÜLGBTİ+ çalışmalarını yürütmekteydi. O dönemki yönetimin harekete olan desteğiyle birçok başarılı iş yapan BÜLGBTİ+ atanmış kayyum rektörün ve yönetiminin başa gelmesiyle bu çarklar arasında sık sık ezilip bükülmeye başladı. Birçok kez sansüre ve saldırıya maruz kaldı. Çalışmalarına yeni sınırlar getirilerek güçsüzleştirilmeye çalışıldı. BÜLGBTİ+ ise tüm bunlara rağmen her zaman hetero-cis seksizme karşı mücadelelerine devam etti. Son dönemdeki Hande Kader Bursu’nun engellenmesi ise bardağın taştığı nokta oldu.

“BoÜn LGBTİ+ Hareketi Günümüz: Yani kuruluşumuz BÜLGBTİ+ ve yaptığı çalışmalara bir tepki değil, yapamadığı çalışmalar yüzünden üniversite yönetimine bir tepkidir. BÜLGBTİ+ okulun resmi kulübü olmanın avantajlarını kullanmaya devam ederken okuldan bağımsız Kür LGBTİ+ olarak yönetimin sınırlarından uzak bir şekilde çalışacağız. “Birbiriyle mücadele eden iki topluluk olarak değil, aynı bedenin parçaları olarak çalışmayı planlıyoruz.”

Kür LGBTİ+’ya ulaşmak için Facebook sayfası, İnstagram hesabı veya e-mail adresini kurlgbtiarti@gmail.com kullanabilirsiniz.


Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret