12/09/2023 | Yazar: Gözde Demirbilek

Nefret mitingini kamu spotu olarak yayımlayacağını duyuran RTÜK’e karşı eylem için bir araya gelen Direnişin Renkleri İzmir aktivistleri, işkenceyle gözaltına alındı.

“Böyle bir yasak olamayacağını söylediğimiz için işkenceyle gözaltına alındık” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Direnişin Renkleri İzmir, LGBTİ+’ların var olma ve yaşam hakkını hedef alan “Büyük Aile Yürüyüşü” isimli nefret mitinglerine çağıran videonun kamu spotu olarak bazı ulusal kanallarda yayınlanmasını protesto etmek için bugün saat 17:00’da Pasaport’taki Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) binası önüne çağrı yapmıştı.

TIKLAYIN – RTÜK’ün onay verdiği, 17 Eylül’de İstanbul’da düzenlenecek nefret mitingine çağıran video kamu spotu olarak yayımlandı.

5’i Direnişin Renkleri İzmir aktivisti 10 kişi, eylem saatinde vapurdan indikten sonra RTÜK binasına yürümeden işkenceyle gözaltına alındı.

Direnişin Renkleri İzmir’den Selman, polisin nefret mitingini meşrulaştırmak için LGBTİ+’lara uyguladığı şiddeti kaosGL.org’a anlattı:

“Bugün yaptığımız çağrı neticesinde RTÜK binasına gitmek için Direnişin Renkleri İzmir olarak vapura bindik. Vapurdan iner inmez polisler önümüzü keserek Valilik kararı olduğunu, bu eylemin yasaklandığını söyledi. Böyle bir yasak olamayacağını söylediğimizde polisler tarafından işkenceyle yaka paça gözaltına alındık. Şu an gözaltı aracında bekletiliyoruz.” 

RTÜK nefrete onay verdi!

RTÜK, 6 Eylül’deki toplantısında İstanbul’da 17 Eylül’de düzenlenecek nefret mitingine çağıran videonun kamu spotuna onay verdiğini açıkladı. Benzer bir video geçen yıl yapılan nefret yürüyüşleri öncesinde kamu spotu olarak yayımlanmış ve Kaos GL Derneği, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) nefret mitingini kamu spotu olarak yayınlamasına dava açmıştı.


Etiketler: insan hakları, medya, nefret suçları
İstihdam