30/01/2019 | Yazar: Gözde Demirbilek

Cinsiyet geçiş operasyonu için hastaneye sevki verilmeyen trans kadın mahpus Buse için bu akşam hashtag kampanyası başlayacak: #BuseyeSesVer!

Bu akşam #BuseyeSesVer! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Cinsiyet geçiş operasyonu için hastaneye sevki verilmeyen trans kadın mahpus Buse için bu akşam hashtag kampanyası başlayacak: #BuseyeSesVer!

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Erkek Cezaevi tutulan trans kadın mahpus Buse, cinsiyet geçiş operasyonu için dava açtı. Mahkeme, Buse’nin geçireceği operasyonun ruh sağlığı açısından zorunlu olduğu hükmüne vardı. Ancak, Adalet Bakanlığı'na yazılan dilekçe sonucunda; Bakanlık cezaevine ‘ameliyat zorunludur ancak aciliyeti yoktur’ diye dönüş yaptığı için Buse’nin hastaneye sevki gerçekleşmiyor.

Buse’nin sevkinin bir an önce gerçekleşmesi için bu akşam 21:00’de Twitter’da #BuseyeSesVer hashtagiyle kampanya başlatılacak.

Diren Coşkun: “Kampanyaya katılalım!”

Aralık ayında beraat eden ve Buse ile mektuplaşan Diren Coşkun kampanyaya katılmaya şöyle çağırdı:

“Geçiş sürecine başlamak isteyen, buna karar veren, adım atan translar için ameliyat olmak hayati bir meseledir. Bu durum, tıp hekimlerince belgelenir ve mahkemeler bunun üzerine izin kararı verir.”

“Buse, hapiste geçireceği 20 yılı daha olan bir trans kadın. Bu davayı açtı ve kazandı. Buse'nin bedeni hapiste olabilir ama bedeninin ruhuna hapis olmaması için bu akşam 21:00’de kampanyaya katılalım!”

İlgili haberler:

Trans kadın mahpus Buse, sağlık hakkına erişim için “ölüm orucunda”!

“Adalet Bakanlığı Buse’nin yasal hakkını gasp ediyor”

Buse’ye mektup yazdın mı?

Trans kadın mahpus Buse ile dayanışma çağrısı!

 


Etiketler: insan hakları
İstihdam