14/06/2021 | Yazar: Kaos GL

Pozitif Dayanışma, sosyal medyada HIV ile yaşayanlar üzerinden gerçekleşen siber zorbalığa ve nefret suçlarına dair güncel açıklama yayınladı ve Eyidisli Domates HIVfobi Ödülü için oy vermeye çağırdı.

“Bu nefret ortamında HIVfobiye maruz bırakılan tüm HIV ile yaşayanların yanındayız” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Pozitif Dayanışma, son günlerde sosyal medyada HIV ile yaşayanlar üzerinden gerçekleşen siber zorbalığa ve nefret suçlarına dair güncel açıklama yayınladı. 17. Hormonlu LGBTİ+fobi Ödülleri için 17. LGBTİ+ Onur Haftası ile birlikte Eyidisli Domates HIVfobi Ödülü kategorisini hazırladıklarını duyuran Dayanışma oy vermeye çağırdı:

“Bu sene Pride Komitesi ile birlikte ortak bir kategori olarak Eyidisli Domates HIVfobi Ödülü adaylarımız 17. Hormonlu LGBTİ+fobi ödülleri adayları arasında geçtiğimiz hafta açıklandı. Adayların ve çevrelerinin saldırılarına zaten hali hazırda hedef olan HIV ile yaşayanlar ve HIV aktivistleri çoklu ayrımcılıklarla birlikte twitter üzerinden yoğun bir şekilde HIVfobiye maruz bırakılmaya başlandı.”

“Nefret söylemlerinin hoyratça üretildiği ve yayıldığı bu ortamlar HIV ile yaşayanları sürekli olarak hayatın dışında tutmaya çalışan cisheteroseksist+ baskı ortamını genişletiyor. Bu nedenle HIV ile yaşayanların herhangi bir ilişki kurmak için statülerini açıklamasını bir ön koşul olarak zorlayanların "aslında translar (gerçek) kadın/erkek değildir" diyenler ile aynı kişiler olduğunu görmemiz şaşırtıcı değil. B=B(Belirlenemeyen=Bulaşmayan)* bilgisinin aksine LGBTİ+ fobik, sağlamcı ve ahlakçı dayatmalarınızı görüyor ama kabul etmiyoruz!”

“Bu nefret ortamında HIVfobiye maruz bırakılan tüm HIV ile yaşayanların yanındayız! Dayanışmadan yana taraf alıyor ve akran danışmanlığı ve/veya psikolojik danışmanlık için her zaman burada olduğumuzu bilmenizi istiyoruz.

HIV ile yaşayanların hakları insan haklarıdır.

HIV ile yaşayanlar sağlık durumlarını ve statülerini kimseyle paylaşmak zorunda değildir.

Son olarak HIVfobiklere "eyidisli domates" vermek için oy vermeyi unutma!

*Düzenli tedavi(günde kullanılan bir ya da birkaç tablet ilaç) ile 6 ay süreyle virüsün kanda tespit edilemeyecek kadar az olması halinde korunmasız(kondomsuz, PrEPsiz vb) cinsel birliktelik olsa dahi HIV ile yaşayanlardan HIV'in aktarılma ihtimali SIFIR'dır.”

 17. Hormonlu LGBTİ+fobi Ödülleri için buradan oy kullanabilirsin.


Etiketler: insan hakları, yaşam, sağlık hakkı
Telegram